Idzie nowe. Wdrażanie systemu Transport GZM 

To już pewne. 28 września pasażerowie podróżujący po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pożegnają system ŚKUP. Znajdujące się w nim dane zostaną przeniesione do systemu Transport GZM. W związku z tym stopniowo, odpowiednio wcześniej, GZM wyłącza kolejne funkcjonalności w dotychczasowym systemie.

Idzie nowe. Wdrażanie systemu Transport GZM 

Przez cały czas pasażerowie będą mogli dokonywać wszystkich transakcji w nowym systemie – w aplikacji mobilnej i portalu Transport GZM, które zastępują system ŚKUP.

Zamawianie nowych kart

15 września wyłączona została możliwość składania wniosków w Portalu Klienta i zamawiania nowych kart ŚKUP z wysyłką na adres. Jeśli data ważności karty mija we wrześniu – pasażerowie i tak mogą jej używać do końca miesiąca. Wydane wcześniej karty ŚKUP z dłuższym terminem zachowują ważność i będą mogły być używane jako identyfikator konta w nowym systemie. Nowe karty Transport GZM będą dostępne od 1 października w kioskach, automatach biletowych na przystankach i w Punktach Obsługi Pasażera.

22 września wyłączona zostanie również możliwość zamawiania nowych kart ŚKUP w Punktach Obsługi Pasażera i automatach biletowych.

Ograniczenia w dostępie do e-portmonetki

Po 22 września w systemie ŚKUP wstrzymana zostanie możliwość korzystania ze środków zgromadzonych w e-portmonetce. Pasażerowie mogą z nich korzystać (np. zapłacić tymi środkami za kończące się w międzyczasie długookresowe) przed tą datą. Do tego dnia można również dokonać zwrotu środków z e-portmonetki, co jest równoznaczne z zamknięciem konta w starym systemie.

Dostęp do środków w e-portmonetce zostanie odblokowany 1 października – pasażerowie będą mogli wtedy dokonać ich migracji na swoje konto w nowym systemie. Będzie to możliwe zarówno w portalu Transport GZM, jak i w Punkcie Obsługi Pasażera.

Kluczowe dni w procesie

27 września to ostatni dzień dokonywania transakcji w systemie ŚKUP. Będą one możliwe do wykonania zarówno gotówką, w kioskach i Punktach Obsługi Pasażera, oraz bezgotówkowo (kartą, szybkim przelewem) w portalu i aplikacji mobilnej ŚKUP.

28 września nastąpi wyłączenie działania systemu ŚKUP. Wcześniej zapisane na kartach ŚKUP bilety długookresowe będą ważne i widoczne dla kontrolera w czasie ewentualnej kontroli. Od tego dnia aż do 1 października pasażerowie nie skorzystają z zapisanych na karcie ŚKUP biletów jednorazowych, średniookresowych i pakietowych.

Żadne bilety ani środki pieniężne z systemu ŚKUP nie „przepadną”. Będzie można z nich korzystać w systemie Transport GZM od 1 października.

Dla całego procesu najważniejsze jest, aby założyć konto w nowym systemie Transport GZM. W październiku użytkownicy systemu Transport GZM uzyskają możliwość zmigrowania danych ze swoich kart ŚKUP.

Za utrudnienia – przepraszamy

- Zamykanie starego uruchamianie nowego systemu, przy zachowaniu ciągłości procesów, to trudny i złożony proces – mówi Adam Krakowczyk, Dyrektor Departamentu Informatyki w Urzędzie Metropolitalnym GZM. – Jeszcze nikt w Polsce nie dokonywał migracji systemu transportowego o takiej skali. Aby zapewnić przeniesienie kompletu danych niezbędne jest wcześniejsze wyłączenie niektórych funkcjonalności. Za wszelkie utrudnienia z nią związane przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość – dodaje.

Aby dowiedzieć się więcej, albo rozwiązać napotkane trudności, skontaktuj się z infolinią ZTM: 800 16 30 30. Wszelkie informacje dostępne będą również na portalu transportgzm.pl i na naszych profilach w mediach społecznościowych.

Podróż Start/Stop od października

1 października system Transport GZM uzyska pełną funkcjonalność. Wtedy również wejdzie w życie nowa taryfa, a w niej nowe, wyczekiwana przez pasażerów rozwiązania. To Podróż Start/Stop, nowa taryfa czasowa w ramach, w której dostępne są przejazdy 5-, 10- i 15-minutowe. Pozostałe, dotychczasowe ceny biletów, pozostaną bez zmian.

Podróż Start/STOP zastąpi również dotychczasową taryfę odległościową. Będzie można z niej korzystać zarówno za pomocą aplikacji Transport GZM, jak i poprzez karty. Chodzi zarówno o Metrokarty, przeniesione do nowego systemu stare karty ŚKUP, ale i karty bankomatowe ustawiona jako identyfikator konta (to kolejna nowość w naszym systemie)

Przejazd już od złotówki

W opcji Podróż Start/Stop dostępne są nowe przedziały czasowe: 5-, 10- i 15-minutowe, krótsze niż dla obecnych biletów jednorazowych/krótkookresowych.

I tak – opłata za podróż w opcji normalnej do 5 minut docelowo będzie wynosiła 2 zł. Jednak w początkowym okresie (do końca roku), w ramach promocji, zostanie ona obniżona do 1 złotówki. Przejazd trwający od 5 do 10 minut będzie kosztował 3 zł, a od 10 do 15 minut – 3,50. Tak jak we wszystkich pozostałych przypadkach, opłaty ulgowe będą o połowę tańsze.

Podróż Start/Stop będzie, przy zakupie biletów jednorazowych, domyślną taryfą w aplikacji Transport GZM. Po zeskanowaniu kodu QR, lub wpisaniu kodu ręcznie, pasażer będzie mógł wybrać – albo skorzysta z tej opcji, albo z innych, dostępnych już wcześniej w aplikacji biletów jednorazowych. Jeśli nie dokona tego wyboru, automatycznie rozpocznie podróż w opcji Podróż Start/Stop. Warunkiem jest posiadanie środków na koncie w systemie Transport GZM lub podpięcie karty płatniczej.

Przed wyjściem z pojazdu koniecznie będzie zakończenie podróży przyciskiem „Zakończ podroż”. W zależności od czasu (a liczy się czas rozkładowy), system naliczy stosowną opłatę. Podróż Start/Stop będzie również dostępna dla osób nie posługujących się aplikacją. W przypadku kart konieczne będzie odbicie karty przy wejściu i wyjściu z pojazdu, tak jak w taryfie odległościowej ŚKUP

Nie więcej niż 12 złotych

Wybór opcji „Podróż Start/Stop” sprawi, że pasażer za wszystkie przejazdy w ciągu dnia nie zapłaci więcej, niż wartość biletu „dziennego”. Obecnie wynosi ona 12 zł w opcji normalnej. Będzie to możliwe dzięki agregacji opłat – w ramach tej opcji system pod koniec dnia zsumuje wszystkie opłaty wniesione przez pasażera w ciągu tego dnia. Jeśli suma opłat przekroczy wartość biletu „dziennego”, wówczas system anuluje wyliczane w ciągu dnia opłaty i za cały dzień pobierze opłatę w wysokości ceny biletu dziennego.

Czas na przesiadkę

Przy wyliczaniu najkorzystniejszej dla pasażera opłaty, w ramach opcji „Podróż Start/Stop” system uwzględni nie tylko czasy poszczególnych przejazdów, ale również ewentualne przesiadki, trwające nie dłużej niż 30 minut. Wówczas system, pod koniec dnia, rozliczy tę kolejną podróż jako kontynuację czasu z poprzedniego pojazdu. Przykładowo dwie 7 minutowe podróże, które dzieli mniej niż 30 minut system potraktuje jako jedną podróż w przedziale 10-15 minut a nie 2 przejazdy 5-10 minut.

Aby z tego skorzystać, pasażer będzie musiał za pomocą aplikacji zarejestrować swoje wyjście z pojazdu, a następnie wznowić podróż w ciągu 30 minut.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Lokalne optymalizowanie stron internetowych dla twojej działalności gospodarczej

optymalizowanie stron internetowych dla twojej działalności

Fundusz sprawieldiwości 1920p v1

Sprawne wsparcie dla osób pokrzywdzonych przestępstwem

Koncert Finiszowy 18. Edycji Festiwalu G.G. Gorczyckiego

Koncert Finiszowy 18. Edycji Festiwalu G.G. Gorczyckiego

Żaneta Walczak – twórca unikatowych toreb damskich marki Co Tu Się Kroi z materiałów vegan friendly

Żaneta Walczak – twórczyni unikatowych toreb damskich

(Nie)Zwykły Kebab

(Nie)Zwykły Kebab

Www krzeminskifoto com IMG 5909

Lech Wałęsa o Pawle Kobylińskim: “Proszę byście go poparli

Pszok 1

PSZOK poleca się na wiosenne porządki