Improwizacja jako forma edukacji, czyli nowy projekt Bytomskiego Centrum Kultury

W sobotę 2 października, o godz. 18.00 BECEK zaprasza na spektakl Improwizowane Powstania Śląskie, który jest efektem warsztatów improwizacji prowadzonych w bytomskich szkołach podstawowych i na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Wcześniej uczestników zadania spotkacie na bytomskich ulicach - o godzinie 16.00 spod Bytomskiego Centrum Kultury na Rynek wyruszy spacer w strojach z epoki, który będzie dodatkową formą promocji zadania.

Zdjęcie Główne

Poławiacze Improv Teatr

Pochodząca z Lublina grupa improwizacji teatralnej, dla której humor jest środkiem dotarcia do tego co porusza, co ważne. Improwizacja jest dla nich zbiorem reguł zachowań aktora na scenie, która pozwala opowiadać historie, tworzyć postaci i relacje, kreować świat. Jest też drogą rozwoju nie tylko aktorskiego, ale również osobistego. Ich spektakle zawsze są eksperymentem i wyzwaniem. Tym razem na scenie Bytomskiego Centrum Kultury wystąpią razem z uczestnikami warsztatów w spektaklu poruszającym tematykę powstań śląskich.

W programie projektu oprócz warsztatów artystycznych znalazły się też wykłady Tomasza Saneckiego – historyka związanego z Bytomiem oraz wyjazdy do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

IMPROWIZACJA JAKO FORMA EDUKACJI

Celem projektu IMPROWIZACJA JAKO FORMA EDUKACJI jest zwiększenie wiedzy o powstaniach śląskich wśród uczniów bytomskich szkół podstawowych, dzięki wykorzystaniu improwizacji jako atrakcyjnego dla dzieci nośnika wiedzy. Ważnym dla nas aspektem jest też współpraca międzypokoleniowa, w projekcie biorą udział słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy razem z młodzieżą i aktorami stworzą spektakl prezentowany na naszej scenie. Powstania śląskie są jednym z najistotniejszych wydarzeń historycznych wpływających na historię naszego regionu w XX wieku, natomiast improwizacja jest interesującą formą ekspresji scenicznej, wymagającą kreatywności i spontaniczności. Jesteśmy ciekawi jakie będę efekty takiej kombinacji. – mówi Katarzyna Lazar z BECEKu. Warsztaty improwizacji są ciągle nowym zjawiskiem, dajemy więc uczestnikom zajęć szansę nauczenia się czegoś nowego i inspirującego.

Organizatorzy wierzą, że projekt jest urozmaiceniem standardowej oferty edukacyjnej i ciekawą alternatywą dla lekcji historii odbywających się w szkołach, a połączenie działań artystycznych z działaniami edukacyjnymi będzie miało ciekawy efekt.

W projekcie biorą udział cztery bytomskie szkoły podstawowe, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej LEO CORDE, a jego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon