Inspekcja TV i udrażnianie sieci kanalizacyjnej dostępne także na prywatne zlecenie

O tym, jak bardzo sieć kanalizacyjna wpływa na komfort życia przekonujemy się zwykle dopiero wtedy, gdy na sieci dojdzie do awarii. Aby mieszkańcy Bytomia takich sytuacji doświadczali jak najrzadziej, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. każdego dnia podejmuje wiele działań zapewniających prawidłową eksploatację kanału.

Inspekcja TV i udrażnianie sieci kanalizacyjnej dostępne także na prywatne zlecenie

W Dziale Sieci Kanalizacyjnej BPK funkcjonuje sekcja Inspekcji TV, którą tworzy zespół specjalistów, każdego dnia wyjeżdżających w teren, żeby – przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu – monitorować sieć kanalizacji sanitarnej funkcjonującej na terenie Bytomia. Jest to możliwe dzięki zestawowi kamer samobieżnych, czyli specjalistycznych robotów, których czujne oko sięga tam, gdzie bez jego pomocy człowiek zajrzeć nie potrafi.

Precyzyjna kamera

Kamera, przy użyciu wysięgnika, jest opuszczana do studni kanalizacyjnej. Następnie dokonuje ona inspekcji – zarówno kanałów głównych, jak i przykanalików. Sprzęt inspekcyjny zamontowany jest w specjalistycznym samochodzie. Wyposażony jest on w część roboczą, gdzie przewozi się i obsługuje kamery oraz tzw. studio, gdzie finalnie trafia obraz przekazywany przez kamerę. Pozwala zlokalizować nawet nieznaczną nieszczelność. Posiadany przez BPK sprzęt jest wykorzystywany w codziennej pracy do identyfikowania przyczyn awarii kanalizacyjnych takich jak pęknięcia, zatory, ubytki na rurociągach czy do lokalizacji miejsc, w których kanał jest zniszczony przez wrastające korzenie, a także do wykrywania nielegalnych podłączeń do sieci kanalizacyjnej.

Specjalistyczne samochody

Sprzęt, którym dysponuje BPK potrafi jednak wiele więcej. Dzięki specjalistycznym samochodom RIONED, SCK 4Z, MORO, TWISTER i AQUA STAR pracownicy Spółki dbają o zapewnienie całodobowej i prawidłowej eksploatacji sieci kanalizacyjnych poprzez ich czyszczenie, udrażnianie i pompowanie. Najnowszym samochodem we flocie BPK Sp. z o.o. jest AQUA STAR. Model ten posiada system odzysku wody ROTOMAX i jest liderem w grupie pojazdów z recyklingiem o dużej wydajności. Dzięki dodatkowej, obrotowej ściance dzielącej w zbiorniku, mogą być w nim transportowane woda i odpad pochodzący
z czyszczenia kanalizacji.

Inspekcja na prywatne zlecenie

Usługi inspekcji TV, czyszczenia, udrażniania i pompowania kanalizacji realizowane są nie tylko do zapewnienia właściwego stanu infrastruktury BPK. Indywidualni klienci mogą zlecić Spółce ich wykonanie także na własnych sieciach. Wówczas zlecenia takie są realizowane na podstawie cennika usług dodatkowych dostępnego na naszej stronie internetowej w zakładce „Dla klientów/ Taryfy i cenniki”. Klienci mogą także korzystać z usług biura projektowego funkcjonującego w strukturach Spółki zlecając wykonanie projektów sieci i przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych oraz innych usług związanych z siecią wod.-kan., takich jak na przykład lokalizacja nieszczelności rurociągów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon