Inspektorka bytomskiego oddziału SRK oskarżona o przyjęcie ponad 180 tys. złotych w łapówkach

Inspektorka nadzoru inwestorskiego bytomskiego oddziału Spółki Restrukturyzacji Kopalń usłyszała zarzuty korupcyjne. Zdaniem śledczych przyjęła ponad 180 tys. złotych w łapówkach. Niespełna dwa miesiące wcześniej w Bytomiu na gorącym uczynku zatrzymano innego inspektora SRK.

SRK
Spółka Restrukturyzacji Kopalń

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali inspektorkę nadzoru inwestorskiego bytomskiego oddziału Spółki Restrukturyzacji Kopalń i doprowadzili ją do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

- Prokurator przedstawił jej zarzuty związane z popełnieniem jedenastu przestępstw korupcyjnych, polegających na przyjęciu korzyści majątkowych w łącznej kwocie ponad 180 tys. złotych, w zamian za nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków - informuje Prokuratura Krajowa.

- Czyny zarzucane podejrzanej zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności - dodaje.

Zatrzymana kobieta najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie śledczym.

Inspektora SRK zatrzymano na gorącym uczynku

Na początku listopada funkcjonariusze CBA na gorącym uczynku zatrzymali inspektora nadzoru inwestorskiego bytomskiego oddziału SRK. Dariusz K. przyjął wówczas łapówkę w wysokości 30 tys. złotych.

- Dariusz K. w zamian miał odstąpić od formułowania zastrzeżeń do wykonywanych prac w związku z robotami budowlanymi. Łapówkę przyjął od przedstawiciela firmy wykonującej usługi dla spółki SRK S.A. - informowała Prokuratura Krajowa. - Z naszych ustaleń wynika, że był to dopiero początek planowanej dalszej ,,współpracy” - dodawało CBA.

Mężczyzna także usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa korupcyjnego.

- Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie - podkreślali śledczy.

Zatrzymano m.in. byłego wiceprezesa SRK i dyrektora kopalni

Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej od lat prowadzi działania związane z korupcją w Spółce Restrukturyzacji Kopalń.

W połowie 2017 roku na parkingu przed centrum handlowym w Jaworznie zatrzymano ówczesnego wicedyrektora SRK Mirosława S., który również przyjął 30 tys. złotych łapówki. - W sejfie w siedzibie spółki, którą kierował zatrzymany wiceprezes, zabezpieczono ponad 110 tys. złotych w gotówce - przypomina CBA.

Kierownik zespołu monitorowania procesów likwidacyjnych Marek C. w ocenie śledczych za łapówki faworyzował jedną z firm, ułatwiając jej uzyskanie zamówień z SRK. Oprócz gotówki miał dostać luksusowy samochód oraz kartę paliwową.

- Były dyrektor KWK Makoszowy w Zabrzu Bogdan P. usłyszał m.in. zarzut niedopełnienia obowiązku nadzoru nad realizacją inwestycji poprzez odstąpienie od nałożenia kar umownych na kontrahenta, co doprowadziło do szkody w wysokości 360 tys. złotych; zlecenia wykonania prac, które uprzednio wstrzymano, co doprowadziło do szkody w wysokości 360 tys. złotych i sprowadziło bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody w kwocie prawie 530 tys. złotych oraz przyjęcia korzyści majątkowej - informuje Prokuratura Krajowa.

Do Sądu Rejonowego w Będzinie na początku 2020 roku trafił akt oskarżenia przeciwko 20 osobom oskarżonym o korupcję i ustawianie przetargów.

Prokuratura wystosowała apel do łapówkarzy

Prokuratura Krajowa w wydanym komunikacie przypomniała, że w myśl art. 229 § 6 kodeksu karnego osoba, która wręcza korzyść majątkową osobie publicznej, nie podlega karze, jeśli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organy ścigania i ujawnił istotne okoliczności zdarzenia, zanim śledczy sami dowiedzieli się o przestępstwie.

- W związku z tym apelujemy do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Dariuszowi K., aby zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Prokuratury Krajowej w Katowicach lub Centralnego Biura Antykorupcyjnego i skorzystały z dobrodziejstwa art. 229 § 6 kodeksu karnego - zachęca Prokuratura Krajowa.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

SRK

Śledczy zatrzymali inspektora SRK. Przyjął 30 tys. łapówki

Byt wiadukt nad dk88

Wiadukt przy Plejadzie do rozbiórki? SRK...

Ulica pilsudskiego

Ulicę Piłsudskiego czeka rewolucja

Tramwaj 38 zeromskiego

Zabytkowy wagon będzie jeździć po odnowionej Piekarskiej

Zabka przy ul jainty

Żabka zamknie sklepy w niedziele?

Latarnia przy ulicy

Kolejne ulice z LED-ami

Byt pikieta srk

Górnicy spalili opony przed SRK [VIDEO]