ITD przejęła fotoradar na Wrocławskiej. Posypią się mandaty

Żarty się skończyły... to znaczy testy fotoradaru. Urządzenie do pomiaru prędkości zamontowane przy ulicy Wrocławskiej jest już własnością Inspekcji Transportu Drogowego. Kierowcy więc muszą mieć się na baczności.

Znak d51 wroclawska

O fotoradarach stojących przy skrzyżowaniu ul. Wrocławskiej i Reja pisaliśmy już wielokrotnie. Wspomniane sprzęty są wykorzystywane przez bytomską firmę Lifor - dystrybutora tego typu urządzeń - do celów testowych, o czym informują żółte znaki zamontowane na pobliskim wiadukcie. Sama ich obecność w tym miejscu sprawia, że kierowcy zdejmują nogę z gazu, chociaż dotąd nie były wykorzystywane przez państwowe służby i na podstawie ich pomiarów nie wystawiano mandatów.

Miasto od pewnego czasu zabiegało, aby w rejonie tego skrzyżowania pojawił się fotoradar włączony do systemu Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, co pozwoliłoby na karanie kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Mimo iż testowe urządzenia działają prewencyjnie i skłaniają część uczestników ruchu do wolniejszej jazdy, to i tak dochodzi tam do poważnych zdarzeń drogowych. Warto tu wspomnieć o wypadku, do jakiego doszło w lutym 2021 roku, gdy kierujący osobową hondą śmiertelnie potrącił pieszą i staranował tamtejszy fotoradar.

Urzędnicy z bytomskiego magistratu wystosowali wniosek do GITD o zamontowanie urządzenia pomiarowego przy ulicy Wrocławskiej. Poparto go statystyką zdarzeń drogowych, pozytywną opinią Komendy Miejskiej Policji oraz prośbami mieszkańców. Inspekcja przychyliła się do niego, bowiem zlecono firmie Lifor zamontowanie nowego fotoradaru w tym miejscu.

Sprzęt znalazł się już w docelowej lokalizacji, a obok żółtych znaków o pomiarach testowych pojawiły się niebieskie znaki D-51 (automatyczna kontrola prędkości).

- Zgodnie z zapisami rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, oznakowanie wprowadzono dla każdego kierunku ruchu, w którym stacjonarne urządzenie rejestrujące może dokonywać pomiarów prędkości - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Jak dowiedzieliśmy się w GITD urządzenie jednak jeszcze nie zostało uruchomione. Dokładny termin rozpoczęcia pomiarów nie został dotąd ustalony, lecz powinno to nastąpić już wkrótce. Zakup fotoradaru jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon