Jak na rolki, to na Rozbark. Jak na ściankę... to też na Rozbark!

Rozbark zyskał atrakcje, jakie trudno znaleźć w okolicznych miastach, a nawet dalej. Na terenie po dawnej kopalni Rozbark otwarto strefy zewnętrzne powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Klub realizujący inwestycję już zapowiada kolejne w tym miejscu!

Od poniedziałku na tyłach kopalnianej kotłowni można uprawiać wiele różnych aktywności. Każdy, zupełnie za darmo może korzystać z siłowni plenerowej, tartanowej bieżni o długości 200 metrów oraz pierwszego w Bytomiu rolkowiska o nawierzchni betonowej. Wewnątrz rolkowego kręgu ulokowano tor z przeszkodami do biegów OCR (tzw. Ninja Warrior) oraz strefę do trenowania parkouru i streetworkoutu.

Jednak największą wartość udostępnionych stref zewnętrznych stanowi jedyna taka w Polsce zewnętrzna ścianka wspinaczkowa zamontowana na elewacji zabytkowej kotłowni. Znajduje się na niej kilka tras o zróżnicowanym poziomie trudności, dlatego coś dla siebie znajdą tu zarówno początkujący wspinacze, jak i ci bardziej zaawansowani.

Jeszcze do czwartku, 16 września, korzystanie ze wszystkich części stref zewnętrznych będzie darmowe. Później wstęp na ściankę i strefy OCR, parkour oraz street workout będzie płatny w cenie 22 zł za bilet normalny lub 18 zł za bilet ulgowy. Wejścia będą nielimitowane czasowo, więc będzie można tam spędzić nawet cały dzień.

- Jeżdżąc z dzieciakami ze stowarzyszeniem po różnych zawodach widziałem obiekty w całej Europie i spokojnie mogę powiedzieć, że ten obiekt, który tutaj budujemy, jest obiektem, który będzie w pierwszej trójce najlepszych centrów wspinaczkowych w Europie, a dzięki tej infrastrukturze towarzyszącej, która powstała przy tym centrum, to takiego centrum w Europie nie ma - powiedział Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom. - Już zapowiadają się do nas kadry, nie tylko polska, ale też fińska, tutaj na zgrupowania, bo możliwości treningowe, które tutaj będą udostępnione są takie, że naprawdę zadowolą każdego - dodał.

Sercem Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych będą budynki dawnej kotłowni i maszynowni KWK Rozbark. W pierwszym z nich powstają ogromne ścianki wspinaczkowe sięgające aż od poziomu piwnic po sam dach. Łącznie znajdzie się tam około 3 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wspinaczkowych. Pod tym względem bytomski obiekt będzie numerem jeden w Polsce i jednym z największych na Starym Kontynencie. Tamtejsze ścianki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby osoby początkujące mogły zacząć na nich swoją przygodę ze wspinaniem, a profesjonalni zawodnicy byli w stanie nadal rozwijać tam swoje umiejętności.

- Myślę, że tak właśnie wygląda dobrze przeprowadzona rewitalizacja - stwierdził prezydent Mariusz Wołosz. - Jestem przekonany co do tego, że to będzie znane miejsce nie tylko w Polsce, nie tylko w Europie, ale i na świecie. Ta dyscyplina [wspinaczka - przyp. red.] stale się rozwija, a takich miejsc jest niewiele, więc cieszę się, że jesteśmy tu w Bytomiu jednymi z pierwszych, a myślę, że będzie to jeden z najlepszych ośrodków w Europie - mówił prezydent podczas otwarcia.

Z kolei w dawnej maszynowni urządzono miejsce do ćwiczeń siłowych i crossfitu. Właśnie tam będzie można zadbać o odpowiednią formę do wspinaczki, czy pokonania zewnętrznego toru ninja warrior, który wymaga nie lada sprawności fizycznej, by przedostać się z jednego końca na drugi.

Ważnym punktem Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych jest również budynek szkoleniowo-noclegowy, w którym wcześniej znajdowała się stacja transformatorowa kopalni. Teraz w środku jest 16 pokoi 2-, 3- i 4-osobowych, sale konferencyjne oraz sala bankietowa z zapleczem socjalnym. Obiekt powstał m.in. z myślą o kadrowiczach, którzy będą przyjeżdżać na zgrupowania do Bytomia. Właśnie tam będą mogli odpocząć po treningach, a także integrować się z innymi członkami zespołu. Miejsca noclegowe będą oczywiście również dostępne dla zwykłych klientów.

Cała inwestycja ma zostać oddana do użytku na przełomie października i listopada. Natomiast Klub Sportowy Skarpa Bytom planuje już kolejne projekty na tym terenie. Podczas otwarcia stref zewnętrznych prezes Bujak ujawnił, że tuż obok obiektu noclegowego przewiduje się utworzenie pola namiotowego i campingowego, a także wodnego placu zabaw. Jest to jednak uzależnione od pozyskania kolejnych środków finansowych.

Koszt przebudowy budynków kopalni Rozbark i utworzenia tu Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych wyniesie ponad 23 miliony złotych. Stowarzyszenie otrzymało na ten cel dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz z gminy Bytom.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mural kwk rozbark 01

Artyści ozdobili mur kopalni

Skarpa rozbark

Wspinaczka po budynku kopalni. W poniedziałek...

Skrzyżowanie ul. Kilara i ul. Dojazd

Ulica Kilara doczeka się przebudowy?

Budynek sali gimnastycznej GKS Rozbark

Sala gimnastyczna GKS Rozbark doczeka się nowego dachu

Ze skarpy Bytom na Igrzyska Olimpijskie

Ze Skarpy Bytom na Igrzyska Olimpijskie

Skarpa Bytom

Letnie półkolonie w Skarpie Bytom

Byt stadion gks rozbark

Miasto przejmie kolejny stadion