Jak napisać dobrą opinię?

W dobie powszechnego dostępu do internetu to właśnie w nim szukamy najwięcej informacji. Często szukamy ocen, opinii na temat danego miejsca - sklepu, restauracji, firmy. Opinie z pewnością wiele dla nas znaczą, albowiem pokazują nam, czy mamy do czynienia z dobrym lub też niezbyt polecanym miejscem. Samemu również możemy dzielić się naszymi spostrzeżeniami. Bardzo ważna jest jednak wiedza na temat tego, jak napisać opinię. Od naszego wpisu może wiele znaczyć, więc dobrze, jeśli przyłożymy się do tego i pokażemy, że można nam ufać. Co zatem powinniśmy wiedzieć o tworzeniu opinii?

Jak napisać dobrą opinię?

Dlaczego opinie są tak ważne?

Jak już wspomnieliśmy, internet to dziś ważne źródło wiedzy. To miejsce, gdzie dzielimy się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, a przykłady takich aktywności przybierają najczęściej postać opinii. Mamy prosty przykład. Jedziemy do innego miasta i mamy ochotę coś zjeść. Coraz częściej nie zatrzymujemy się w pierwszym napotkanym miejscu, tylko sprawdzamy jego oceny i opinie na Google. Tutaj restauracja czy bar mogą mieć maksymalną ocenę 5 na 5. Im jest ona wyższa, tym lepiej dla nas. Wiele osób omija wręcz miejsca, gdzie ocena wynosi poniżej średniej 4.0. Podobnie jest ze sklepami online. Mamy coraz częściej do czynienia z nowymi, mniej znanymi sklepami, więc przed dokonaniem w nim zakupu, wolimy w Google lub na przeznaczonych do tego stronach sprawdzić, czy jest to bezpieczne miejsce do zakupu. I tu właśnie opinie wraz z ocenami są nam w stanie pokazać, czy będziemy chcieli się zdecydować na wybór tego sklepu. Korzystamy w związku z tym z rad i opinii innych osób, co często pozwala nam uniknąć oszustw, niezbyt dobrych miejsc na wypoczynek, posiłek.

Pisanie opinii - najważniejsze sprawy

Kiedy zastanawiamy się nad tym, jak napisać pozytywną opinię, musimy zdać sobie sprawę, że nawet teoretycznie tak prosta sprawa, związana jest z kilkoma ważnymi czynnikami. Nie ma bowiem znaczenia, czy akurat w danej chwili piszemy lub sprawdzamy o kasyno online opinie, czy też o restauracji. Trzeba bowiem trzymać się kilku najważniejszych spraw. Za każdym razem z naszego wpisu musi wybrzmiewać profesjonalizm. Oto zatem najistotniejsze punkty, których warto się trzymać:

  • rzetelność: jeśli coś opisujemy, wystawiamy opinię, musimy być rzetelni. Całość musi się opierać na naszych doświadczeniach, przemyśleniach, a nie tym, co usłyszeliśmy czy przeczytaliśmy.
  • jakość: gdy ktoś ma przeczytać naszą opinię, uznać ją za pomocną, to należy postarać się o to, aby była ona poprawna językowo - bez błędów, zbędnych powtórzeń.
  • wyczerpanie tematu: opinia powinna być szczegółowa, z dokładnym opisaniem naszych odczuć. Mało kto weźmie na poważnie opinię typu 1/5 - nie polecam lub 5/5 - polecam. Czytelnik nie wie w zasadzie, co się nam podobało lub nie.
  • brak wulgaryzmów: nawet jeśli coś się nam nie podobało, musimy unikać w swojej opinii wulgaryzmów. Te mogą bowiem znacząco osłabić jakość naszego wpisu, a do tego wiele portali z automatu kasuje, blokuje takie treści.
  • uzupełnienie graficzne – w wielu miejscach, zwłaszcza w Google można opinie uzupełnić o zdjęcia. Dzięki temu możemy pokazać odbiorcy, jak wyglądała nasza potrawa, paragon, zakupiony i testowany produkt.
  • ocena: jeśli istnieje możliwość wystawienia oceny, która podsumuje naszą opinię, to jak najbardziej warto tak zrobić, co będzie właśnie dopełnieniem całości.

Pisanie opinii ma znaczenie

Musimy także pamiętać o tym, że pisanie opinii ma wielkie znaczenie. Nasz tekst jest w stanie wpłynąć na odbiorcę, co może go zachęcić lub zniechęcić do podjęcia konkretnej decyzji. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kilka czy więcej negatywnych opinii (które niekoniecznie musiały być złe) może oddziaływać na biznes, przyszłość danego miejsca czy osoby. Dziś mamy przecież do czynienia ze zjawiskiem bombardowania negatywnymi opiniami, gdzie pewna grupa może pisać największe kłamstwa o kimś lub o czymś, aby tylko zepsuć jego reputację. Też trzeba pamiętać, że coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy ktoś może nas pozwać do sądu za złą recenzję. To tylko pokazuje, że rzetelność musi być zawsze na pierwszym miejscu.

Skupiliśmy się w naszym artykule wyłącznie na pisaniu opinii o sklepach, firmach czy restauracjach, punktach usługowych. Trzeba jednak pamiętać, że pisanie opinii tyczy się także i samych osób. Często jako ludzie na wyższych stanowiskach, możemy zetknąć się z opcją napisania opinii o pracowniku. W takiej sytuacji to od nas może zależeć, czy taka persona dostanie lub nie pracę w następnym miejscu. Kiedy mieliśmy do czynienia z sumienną i pracowitą osobą, raczej nie powinniśmy mieć problemu z napisaniem rekomendacji. Gorzej w drugą stronę. Tutaj możemy mieć dylemat. Z jednej strony możemy być uczciwi i wyłożyć całą kawę na ławę, co będzie najgorsze dla byłego pracownika. Z drugiej jednak strony możemy też nieco złagodzić wydźwięk naszej opinii, który już nie będzie negatywny. Tylko, czy w takiej sytuacji nie będziemy oszukiwać innego pracodawcy?

Jak zatem pokazaliśmy, bardzo dobra opinia o kimś lub o czymś ma tak samo duże znaczenie, jak i w negatywnym odbiorze. Tworzenie opinii w sieci staje się dziś niezwykle popularne i coraz więcej osób z tego korzysta. To świetna okazja do tego, aby kogoś zachęcić lub zniechęcić do czegoś, kogoś. Trzeba jednak uważać, gdyż najczęściej nie jesteśmy anonimowi w sieci, więc nasz wpis może wiązać się z konsekwencjami. Zawsze jednak powinniśmy dbać o jakość oraz rzetelność naszych opinii - to najbardziej liczy się w tym wszystkim!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon