Jak pozbyć się śmieci po remoncie? Mieszkańcy Bytomia mogą oddać je do PSZOK-u

Planujesz remont? Trzymasz w piwnicy stare opony i akumulatory? Skorzystaj z bezpłatnej możliwości przywiezienia odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy al. Jana Pawła II w Bytomiu.

PSZOK Bytom
– Stara lodówka, kanapa, zużyty akumulator – od czasu do czasu każdy z nas mierzy się z problemem odpadów, których nie można wyrzucić do zwykłych pojemników. W Bytomiu z pomocą przychodzi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, z którego odpady odbiera FCC Polska. Jest to usługa dla mieszkańców, w ramach ponoszonej przez nich opłaty za odbiór odpadów – mówi Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta w Bytomiu.

Co można przywieźć do punktu?

PSZOK jest rozwiązaniem dla tych, którzy chcą oddać meble i inne odpady wielkogabarytowe, a także gruz i inne materiały pozostałe po remoncie. Do punktu można też przywieźć zużyte baterie czy przeterminowane lekarstwa, strzykawki i opakowania po lekach.

- PSZOK przyjmuje również zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, akumulatory, chemikalia, zużyte opony, bioodpady pochodzące z gospodarstwa domowego i łącznie zbierane frakcje odpadów. Trzeba pamiętać, że odpady przywiezione do PSZOK muszą być już posegregowane – tłumaczy Aldona Dydak, PR Manager FCC Polska Sp. z o.o.
Skocz do PSZOK!

Godziny funkcjonowania PSZOK

Z PSZOK może skorzystać każdy mieszkaniec Bytomia od wtorku do piątku w godzinach 14:00-18:00, a w sobotę od 9:00-13:00. Niezbędny jest tylko dokument, który pozwala jednoznacznie potwierdzić uprawnienia do przekazywania odpadów – jak np. dowód osobisty, zaświadczenie wydane przez wspólnotę mieszkaniową czy potwierdzenie ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla danej nieruchomości (szczegóły można znaleźć w strefie mieszkańca na stronie internetowej FCC Polska).

Warto też dokładnie sprawdzić, jakich odpadów do PSZOK oddawać nie można i jakie są ewentualne limity w tym zakresie. Na przykład w przypadku zużytych opon jest to 8 sztuk na jedną nieruchomość a w przypadku odpadów budowlanych i rozbiórkowych – 1,5 tony rocznie. Jeśli chodzi o materiały, których PSZOK nie przyjmuje, to są to np. odpady zawierające azbest, a także papę i inne pokrycie dachowe, części samochodowe, odpady w nieszczelnych, cieknących opakowaniach, zmieszane odpady komunalne. Do PSZOK nie mogą też trafiać odpady wskazujące na produkcję masową.

– To bardzo ważne, aby w takich wypadkach współpracować z miastem i oddawać odpady w sposób legalny, do podmiotu, który będzie je odpowiednio przechowywać i utylizować. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak nawet z pozoru niewielkie odpady mogą wpływać na nasze środowisko naturalne. Tymczasem – dla przykładu – jedna bateria potrafi zatruć całe metry sześcienne gleby albo nawet 400 litrów wody – mówi Aldona Dydak.

PSZOK - korzyści dla środowiska

Korzystanie z PSZOK nie tylko pomaga chronić środowisko i zapobiegać powstawaniu dzikich wysypisk. To również okazja do tego, aby nasza odpady mogły być ponownie wykorzystane. Tak dzieje się np. z gruzem. Osoby indywidualne mogą z niego skorzystać do utwardzania powierzchni, budowy fundamentów, podsypki pod posadzki lub jako element małej architektury ogrodowej (profilowanie skarp, pagórków, wykonanie drenażu). Z kolei dla firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów, gruz może być przydatny do wykonania warstwy izolacyjnej, budowy tymczasowych dróg dojazdowych na składowisku, budowy obwałowań i skarp składowiska, kształtowania bryły zamkniętego składowiska, a nawet wypełnienia terenów zdegradowanych ekologicznie i produkcji betonu. Jednak, aby takie ponowne przetworzenie gruzu było możliwe, gruz nie może być zmieszany z innymi rodzajami odpadów. Dlatego tak ważne jest, aby nie mieszać go z farbami, tubami po silikonach czy innymi odpadami niebezpiecznymi.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pszok zdjęcie główne 21 03 2022

Wiosenne porządki? BPK ma receptę na uciążliwe odpady. PSZOK

Ferie Last Minute zdjęcie główne do artykułu

Ferie zimowe 2023 last minute. Fajne oferty

PSZOK

BPK ma prostą receptę na uciążliwe odpady – jest nią PSZOK

Zdjęcie Główne

Nowe, atrakcyjne oferty w Kolejach Śląskich! Sprawdź i jedź

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

Depositphotos 432207742 xl 2015 kopia

Najlepsze prezenty dla mężczyzny - co wybrać na święta 2021?

MPŚ Zdjęcie Główne

Rok 2021 kończy obchody stulecia Powstań Śląskich