Jak sfinansować zakup mieszkania? Nie tylko kredyt hipoteczny!

Planujesz zakup mieszkania? Ważny jest wybór sposobu finansowania nabycia nieruchomości. Istnieje kilka instrumentów umożliwiających zgromadzenie środków na ten cel. Dowiedz się, w jaki sposób można pokryć koszty takiej inwestycji i gdzie znaleźć dobre kredyty hipoteczne.

Jak sfinansować zakup mieszkania? Nie tylko kredyt hipoteczny!

Zakup mieszkania – jaki kredyt będzie najlepszy?

Ceny mieszkań na rynku śląskim wahają się od kilkuset tysięcy do nawet miliona złotych i więcej. Jest to w dużej mierze zależne od metrażu, lokalizacji i standardu. Najlepszym scenariuszem jest zaoszczędzenie pieniędzy na zakup mieszkania. W praktyce jednak jest to bardzo trudne, zwłaszcza jeśli obecnie płacisz za najem lokalu. W takiej sytuacji znacznie lepiej spłacać ratę kredytu niż przeznaczać podobną sumę na odstępne. Jaki typ finansowania możesz wybrać?

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy pozwala na uzyskanie do 240 tysięcy złotych – w zależności od banku i zdolności pożyczkowej klienta. Natomiast należy mieć na uwadze, że czas spłaty rat może wynosić maksymalnie 12 lat. Taka pożyczka charakteryzuje się także wyższym oprocentowaniem niż np. kredyt hipoteczny. Natomiast znacznie łatwiej uzyskać tę formę finansowania. Staranie się o kredyt gotówkowy nie wymaga spełnienia wielu wymogów formalnych – np. ustanowienia hipoteki na nieruchomości czy wykazania wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny można zaciągnąć nawet na 35 lat. Jego wartość zależy w dużej mierzy od zdolności pożyczkobiorcy i ceny nieruchomości. Natomiast wymagane jest wykazanie wkładu własnego o wartości co najmniej 10% mieszkania. Ponadto uzyskanie kredytu hipotecznego jest bardziej czasochłonne niż innych instrumentów finansowych. Warto jednak wiedzieć, że taka pożyczka na mieszkanie charakteryzuje się relatywnie niskim oprocentowaniem.

Dlatego większość osób planujących zakup nieruchomości wybiera kredyt hipoteczny.

Gdzie są tanie mieszkania?

Szukasz mieszkania w Bytomiu, ale ceny nieruchomości są zbyt wysokie? Warto zatem poszukać ofert na mieszkania w pobliżu. Może się okazać, że znajdziesz lokum o porównywalnym standardzie, jednak zapłacisz za nie znacznie mniej. Ciekawostka – jeśli ktoś szuka nieco tańszych mieszkań niż w Bytomiu, to Ruda Śląska słynie z niskich cen za metr kwadratowy nieruchomości. Warto zajrzeć na ranking kredytów hipotecznych dostępnych w tej lokalizacji https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/ruda-slaska/.

Programy rządowe wspierające zakup nieruchomości

W 2023 roku rząd uruchomił specjalne programy, które mogą wesprzeć w zakupie mieszkania lub nieruchomości.

Bezpieczny kredyt 2%

To narzędzie kierowane do osób, które nie ukończyły w chwili spisania umowy 45. roku życia i nie mają własnego domu czy mieszkania, chyba że są właścicielami połowy nieruchomości. Bezpieczny kredyt 2% polega na dopłatach do odsetek przez rząd. W efekcie oprocentowanie nie jest tak obciążające dla kredytobiorcy. Ten instrument pozwala na łatwiejszy zakup nieruchomości zarówno dla singli, jak i małżeństw.

Konto mieszkaniowe

Ciekawym rozwiązaniem jest konto mieszkaniowe. To narzędzie przeznaczone dla osób, które mają ukończone co najmniej 13 lat, ale w dzień spisywania umowy nie mają 45 lat oraz nie mają prawa własności do nieruchomości. Ponadto z konta mieszkaniowego można skorzystać raz. Minimalne wpłaty na ten instrument muszą wynosić 500 zł, a przy tym nie przekraczać 2 000 zł. Konto mieszkaniowe umożliwia uzyskanie premii od państwa i można je prowadzić maksymalnie do 10 lat. To doskonały sposób oszczędzania na wpłatę własną czy zakup nieruchomości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konta mieszkaniowego, kliknij https://finanse.rankomat.pl/poradniki/konto-mieszkaniowe/.

Gdzie znaleźć korzystny kredyt na zakup mieszkania?

Wybór dobrego kredytu na mieszkanie musi być poprzedzony analizą co najmniej kilku ofert. Natomiast nie musisz poświęcać czasu na wizyty w bankach. Znacznie łatwiej sprawdzisz dostępne możliwości, korzystając z internetowej porównywarki kredytowej. To narzędzie online znajdziesz na rankomat.pl. Wystarczy wypełnić krótki formularz i podać swoje dane kontaktowe, aby otrzymać zestawienie z propozycjami pożyczek. Korzystając z tego rozwiązania, zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Porównywarka kredytowa jest łatwa w obsłudze, a ponadto dostępna przez 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Dlatego nie ma potrzeby korzystania z urlopu w pracy, aby sprawdzić oferty pożyczek hipotecznych. Łatwo skorzystać z tej porównywarki np. podczas przerwy czy wieczorem.

Ponadto użycie kalkulatora kredytowego jest w pełni darmowe i nie zobowiązuje do skorzystania z oferty któregokolwiek banku. Zestawienie, które otrzymasz także na podany adres e-mail, jest sporządzone w zrozumiały sposób. Przedstawia najważniejsze aspekty wszystkich ofert, takie jak wysokość oprocentowania, prowizja czy czas spłaty. W efekcie nie musisz korzystać z usług doradcy kredytowego, gdyż sam dzięki porównaniu wybierzesz najlepszą ofertę pożyczki hipotecznej dla siebie.

Dlatego zanim zdecydujesz się na wizytę w banku, porównaj dostępne propozycje. Dzięki temu samodzielnie i świadomie wybierzesz najlepszą opcję sfinansowania zakupu mieszkania.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon