Jak wykorzystać wakacje na naukę języka obcego?

Dla jednych wakacje są czasem wypoczynku, dla innych stanowią motywację do próbowania nowych rzeczy. Jak najefektywniej wykorzystać ten okres do nauki języka obcego? Połącz przyjemne z pożytecznym. Istnieje wiele sposobów na rozwijanie swoich kompetencji językowych, a sporo z nich może się okazać czystą przyjemnością.

Czytanie książek obcojęzycznych

Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które lubią literaturę obcą. Czytając można poszerzyć swoje słownictwo, a także zapoznać się ze sposobem prawidłowego formułowania zdań. Na początek, przy nauce języka obcego, warto zacząć od książek dla dzieci i młodzieży lub tych, które zna się w języku ojczystym. Można zaopatrzyć się w powieści dwujęzyczne lub czasopisma ze słownikiem, gdzie trudne słówka są wypisane i przetłumaczone na marginesie. Dobrze sprawdzą się także audiobooki.

What If Szkoła Językowa

Filmy i seriale

Oglądanie filmów i seriali to ogromna przyjemność, która może być przy okazji pożyteczna w nauce nowego języka obcego. Bez problemu można połączyć to z nauką, włączając napisy w języku oryginalnym. Dużo treści edukacyjnych, opartych na znanych produkcjach, można odnaleźć na YouTube, na kanałach typu “Learn English With TV Series”.

Gry planszowe

Wakacje to czas relaksu i wyjazdów. Pogoda jednak nie zawsze dopisuje. Na wszelki wypadek warto mieć pod ręką kilka gier, które umilą deszczowe, zimne dni w gronie rodziny i przyjaciół. Polską wersję można zastąpić obcojęzyczną. Dobrym pomysłem są scrabble, gdzie kostki można układać w słowa angielskie, niemieckie czy hiszpańskie. To świetny sposób, aby przez zabawę uczyć się języka obcego.

What If

Rozmowa ze znajomymi

Nie każdy ma możliwość wyjazdu za granicę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby rozmawiać, np. po angielsku, ze swoimi przyjaciółmi w trakcie spotkań. Jeśli ich poziom również nie jest bardzo wysoki, wspierajcie się nawzajem i szukajcie rozwiązań. Inną opcją szlifowania nauki języka obcego jest skorzystanie z internetowych komunikatorów, na których można nawiązać kontakt z obcokrajowcami i w taki sposób podszkolić język.

Aplikacje do nauki języków obcych

Na rynku dostępnych jest mnóstwo aplikacji, bądź stron internetowych do nauki języków obcych. Czas spędzany przed ekranem telefonu lub komputera warto częściowo przeznaczyć na skorzystanie z nich. Wystarczy już kilkanaście minut dziennie, aby zauważyć po pewnym czasie postępy. To rozwiązanie jest idealne, kiedy chcemy w dogodnym czasie poświęcić dziennie kilka minut na naukę języka obcego lub szybki test językowy.

Kurs wakacyjny lub obóz

Wakacje to idealny moment aby zapisać się na kurs lub obóz językowy. Będzie to szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które same nie potrafią się zmotywować do nauki w czasie wolnym. W tym okresie można pozwolić sobie na bardziej intensywne szkolenie. Czas wakacji to okres, kiedy w związku z mniejszą liczbą obowiązków obniża się także poziom stresu. Dzięki temu nauka języka obcego staje się jeszcze przyjemniejsza, a nowe umiejętności są szybciej przyswajane. Pozytywne nastawienie stanowi klucz do opanowania dużej ilości informacji, które zostaną z Tobą na dłużej. Odprężony umysł jest w stanie skuteczniej przyswajać wiedzę. Nauka języka obcego podczas kursu wakacyjnego różni się również od klasycznej nauki na zajęciach w szkole, gdzie presją często może być konsekwencja oceny. Podczas obozów językowych takiej presji nie ma, ponieważ wszyscy spotykają się dla spędzenia przyjemnie czasu razem, a nie dla wystawiania ocen lub zdawania egzaminów językowych.

Szkoła językowa What If

Poświęć jeden dzień w tygodniu na naukę

Świetnym pomysłem jest wyznaczenie sobie jednego dnia w tygodniu na szlifowanie umiejętności językowych. Przykładowo, ucząc się języka angielskiego, zacznij dzień od typowej nauki z podręczników. Następnie dla rozluźnienia obejrzyj odcinek serialu w tym języku, umów się ze znajomymi na kawę i rozmawiajcie tylko po angielsku. Wieczorem możesz zorganizować spotkanie z większą grupą osób.

Dlaczego nie warto przerywać nauki języka w wakacje?

Wakacyjna przerwa nie sprawi, że całkowicie zapomnisz to, czego nauczyłeś się do tej pory, ale Twoje umiejętności nie będą się rozwijać i staniesz w miejscu. Brak stałego kontaktu z językiem obcym może także poskutkować pojawieniem się blokady i strachu przed używaniem go. Zasób słów to jedno, jednak ich praktycznie wykorzystanie to zupełnie odmienna kwestia. Istotna jest wytrwałość i systematyczność.

Jeżeli nie chcesz przerywać nauki wybranego języka lub planujesz właśnie teraz rozpocząć swoją przygodę z językiem angielskim, to szkoła What If w Bytomiu jest idealnym miejscem dla ciebie. Prowadzi kursy języka angielskiego w grupach do 7 osób i zajęcia indywidualne na wszystkich poziomach zaawansowania, stacjonarnie lub online. Szkoła językowa What If w Bytomiu to nauka języka angielskiego dla:

  • przedszkolaków,
  • dzieci i młodzieży,
  • przygotowanie do egzaminów z angielskiego
  • angielski dla firm i przedsiębiorców.

W swojej ofercie ma również język niemiecki, hiszpański i włoski.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon