Jak zapewnić cerze optymalną pielęgnację? Postaw na codzienne rytuały!

W końcu nadeszła upragniona wiosna. Niestety, nie każdy ma powody do świętowania. Sporo kobiet narzeka na stan skóry, który pozostawia wiele do życzenia. Zimowe miesiące nie były dla niej łaskawe. Kaprysy pogody i sezon grzewczy zdecydowanie wpłynął na jej wygląd. Cera nie jest jędrna i elastyczna. Ciągle się przesusza, a na dodatek ściąga. Co zatem zrobić, aby zapewnić jej optymalną pielęgnację i przywrócić jej naturalny blask? Szczegóły poniżej.

Dr Max artykuł 19 04 2022

Kłopoty z cerą

Właściwa pielęgnacja skóry, zwłaszcza twarzy spędza sen z powiek Polkom i to każdego dnia. Mimo stosowania kremów, porannego i wieczornego demakijażu, cera wygląda źle, naprawdę źle. W czym tkwi problem? Cóż, z jednej strony płeć piękna zapomina o codziennych rytuałach pielęgnacyjnych jak:

  • Oczyszczanie skóry,
  • Nawilżanie skóry,
  • Ochrona skóry.

Kolejnym problemem jest niewłaściwie dopasowanie kosmetyków do typu cery, które zamiast pomóc, tylko pogarszają sprawę. Warto pamiętać, że skóra twarzy to wrażliwa część ludzkiego ciała i jest najbardziej narażona na oddziaływanie czynników zewnętrznych (m.in. wiatr, temperatura, zanieczyszczenia). Zmienne warunki sprawiają, że pory na twarzy pracują intensywniej – kurczą się i rozszerzają. Z kolei gruczoły łojowe i potowe produkują sebum i pot, a ten zapycha pory. Jak przerwać to błędne koło? To proste, wystarczy dopasować kosmetyki do typu cery i regularnie pielęgnować skórę.

Jak rozpoznać typy cery?

Zwykle typy cery ocenia się na podstawie dwóch kryteriów, jak poziom tłuszczu produkowany przez gruczoły łojowe, a także poziom wody wydzielanej przez gruczoły potowe. Czy typ cery można poznać w pojedynkę? Owszem. Niezbędna będzie do tego chusteczka i beztłuszczowy żel do mycia twarzy. To właśnie nim należy dokładnie umyć twarz i odczekać godzinę. Po tym czasie, należy przyłożyć chusteczkę do twarzy i voilà! Jeżeli cera będzie gładka, jednolita wówczas mamy do czynienia z cerą normalną. Łuszczący naskórek oznacza cerę suchą. Tłuste plamy na całej chusteczce – tłustą, a ślady w obrębie strefy T (tzn. czoło, nos, broda) – cerę mieszaną.

Pielęgnacyjne know-how

Rozpoznanie typu cery to krok w dobrą stronę. Płeć piękna jest w stanie dopasować kosmetyki do swojej skóry. Zatem co robić dalej, aby zapewnić skórze twarzy optymalną pielęgnację? To proste, trzymać się codziennych rytuałów. Jakich? Pierwszym z nich jest oczyszczanie na który składa się:

  • Demakijaż,
  • Mycie twarzy,
  • Tonizacja.

W tym wypadku warto postawić na kosmetyki o najprostszym składzie. Cera polubi się z witaminami, kwasami owocowymi, enzymami i ekstraktami roślinnymi, a także aktywnym węglem. Ważne, aby nie zawierały alkoholu, który dodatkowo wysusza i podrażnia skórę. Po oczyszczaniu należy zadbać o optymalne nawilżenie. Na tym etapie ogromną pracę wykonują:

Ostatnim elementem codziennych rytuałów jest ochrona skóry przed promieniami UVA i UVB. Promienie docierają do skóry nie tylko z błękitnego nieba, ale również odbijają się od asfaltu, kostki brukowej. Dlatego wychodząc z domu warto posmarować twarz kremem z filtrem ochronnym i zapewnić skórze odpowiednią pielęgnację.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon