Bruno Schulz w Bytomiu: jeden mural już jest, drugi właśnie powstaje

W ramach obchodów roku Brunona Schulza Bytom wzbogaci się o dwa nowe murale. Pierwszy z nich można już podziwiać na Rozbarku. Drugi właśnie powstaje w ścisłym centrum miasta.

Dawniej w Bytomiu było mnóstwo murali. Przeróżne malunki naścienne można było spotkać czy wielu ruchliwych skrzyżowaniach. Jednak przez lata zostały zamalowane, inne przestały istnieć wraz z całymi budynkami, a niektóre po prostu zostały poważnie nadgryzione zębem czasu i tylko bardziej spostrzegawczy je dostrzegą. Dlatego każda nowa inicjatywa związana z muralami zasługuje w naszym mieście na pochwałę.

W tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Brunona Schulza - pisarza, malarza i grafika. Ten jeden z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku żył i tworzył w Drohobyczu - mieście partnerskim Bytomia - którego małomiasteczkową rzeczywistość uwiecznił w swoich dziełach literackich (m.in. „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod Klepsydrą”). 2022 rok został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Brunona Schulza, by upamiętnić postać tego wybitnego artysty i docenić znaczenie jego twórczości dla polskiej kultury.

W ramach obchodów postanowiono zorganizować w Bytomiu wiele różnych wydarzeń kulturalnych, ale także pozostawić coś trwałego w przestrzeni miejskiej. W efekcie na początku września na ścianie budynku noclegowego przy Teatrze Rozbark powstał mural zainspirowany grafikami Brunona Schulza i kadrami ze spektakli „Podziemne słońca” oraz „Zamki na piasku”. Obraz mierzący ponad 8 metrów wysokości i 13 szerokości powstał zaledwie w ciągu czterech dni. Koordynację nad jego wykonaniem sprawowała Julia Lewandowska, tancerka teatru.

- Sama kompozycja ma oswajać ciało, pokazać naszą wrażliwość, ale też zaznaczyć obecność teatru w tym miejscu i misję, jaką niosą nasze działania performatywne - tłumaczy Julia Lewandowska.

Drugi z murali powstaje na ścianie kamienicy pomiędzy ulicami Korfantego i Rycerską. Za jego projekt odpowiadają artystki związane z Galerią Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły (Katarzyna Sokołowska i Magdalena Wichrowska) oraz Hrystyna Dragun z Drohobycza. Ukrainka ukończyła Lwowską Narodową Akademię Sztuki, a obecnie pracuje jako nauczycielka w szkole artystycznej w Drohobyczu.

- Bardzo podoba mi się twórczość Brunona Schulza, który w swoich pracach często opisywał nasze miasto Drohobycz, rozsławiając je na cały świat. Jego życie pokazuje również jedność ówczesnej Ukrainy i Polski - mówi Hrystyna Dragun.

Obraz tworzony przez polsko-ukraiński zespół łączy w sobie technikę malarską i mozaikę, która w ostatnich latach stała się znakiem rozpoznawczym Stalowych Aniołów. Skwer, przy którym powstaje mural, niedawno zyskał nazwę - Spotkanie. Decyzja w stej sprawie została podjęta na sierpniowej sesji Rady Miejskiej. Nowe dzieło zostanie oficjalnie odsłonięte w sobotę 8 października, przy okazji wydarzenia plenerowego organizowanego wspólnie przez Bytomski Klub Samorządowy i m.in. Teatr Rozbark.

Lubański mural2

Może Cię zainteresować:

W Gliwicach powstał mural przedstawiający Włodzimierza Lubańskiego [ZDJĘCIA]

Autor: Arkadiusz Nauka

22/09/2022

Synagoga Bytom

Może Cię zainteresować:

Paul Jackisch. Wybitny śląski architekt, budowniczy i honorowy obywatel Bytomia. Jego dzieła widujecie codziennie

Autor: Tomasz Borówka

09/09/2022

Zabytkowy gmach Sądu Rejonowego w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Sąd Rejonowy w Bytomiu skrywa spektakularny, przeszklony dziedziniec. A wiecie, kto go zaprojektował?

Autor: Maciej Poloczek

23/01/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon