Jedyny taki organista w Polsce. Zagra na Rozbarku!

Doktor Michał Szostak jest pierwszym Polakiem, który jest certyfikowanym członkiem Królewskiego Towarzystwa Organistów pod patronatem Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. W najbliższą niedzielę ten ceniony muzyk zagra na organach Riegera w kościele św. Jacka.

Szostak w sw jacku

Organy to jeden z najbardziej skomplikowanych instrumentów muzycznych, jakie kiedykolwiek stworzył człowiek. Ze względu na ich potężne rozmiary i złożoność konstrukcyjną aż trudno uwierzyć, że do gry na nich jest potrzebny tylko jeden człowiek. W Bytomiu mamy szczęście, bo dzięki dawnemu bogactwu miasta, mamy tutaj wiele imponujących instrumentów tego rodzaju. Jednym z najciekawszych są 60-głosowe organy Riegera z początku XX wieku znajdujące się na chórze muzycznym nad głównym wejściem do kościoła świętego Jacka. To największy instrument tego budowniczego w naszym mieście i zarazem jeden z największych w regionie.

- Już samo spojrzenie na piękny prospekt z charakterystycznymi dwoma wieżyczkami, zza których wyłaniają się szafy ekspresyjne II i III manuału, wzbudza zachwyt. Piękna, dębowa, lakierowana szafa organowa robi niesamowite wrażenie - podkreśla walory rozbarskiego instrumentu Marcin Gad ze stowarzyszenia Mecenasi Kultury.

12 grudnia o 17:00 na organach Riegera zagra Dr Michał Szostak - jeden z najbardziej cenionych polskich organistów. Muzyk regularnie koncertuje w krajach z całego globu, w tym m.in. w Argentynie, Austrii, Belgii, Francji, Kanadzie, Kazachstanie, Nigerii, USA, Wielkiej Brytanii, czy Włoszech. Oprócz solowych występów Szostak prowadzi międzynarodową działalność dydaktyczną w zakresie improwizacji organowej oraz interpretacji literatury organowej różnych epok, współpracując przy tym m.in. z The Royal School of Church Music. Od 2013 roku jest członkiem towarzystwa The Royal College of Organists', któremu patronuje królowa Elżbieta II, zaś rok później jako pierwszy Polak uzyskał cerfytikat tego prestiżowego królewskiego towarzystwa.

Organizatorami dzisiejszego koncertu są Stowarzyszenie Mecenasi Kultury, dr Michał Szostak oraz parafia świętego Jacka w Bytomiu. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, z kolei medialnie patronują mu portal Presto, Bytomski.pl oraz Życie Bytomskie.

Program koncertu

Improwizacja
Wariacje symfoniczne nt. pieśni kościelnej

D. Buxtehude
Opracowanie chorału "Nun komm, der Heiden Heiland", BuxWV211;
Preludium, Fuga i Ciaccona C-dur, BuxWV137

Improwizacja
Koncert włoski: Allegro-Andante-Presto

J. S. Bach
Dwa opracowania chorału "Nun komm, der Heiden Heiland": BWV 661 (lipski) oraz BWV 659 (c.f. figurowany);
Fantazja G-dur, BWV 572

Improwizacja
Tryptyk Adwentowy (na tematy pieśni kościelnych): Introdukcja-Fuga-Toccata

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon