Jesienne utrudnienia na trasie kursowania Kolei Śląskich – o czym warto wiedzieć?

Jesień 2023 roku upłynie KŚ pod znakiem kontynuowania inwestycji zleconych przez zarządcę infrastruktury PKP PLK S.A. oraz wejścia na place budowy w nowych projektach. W dalszym ciągu będą kontynuowane modernizacje linii kolejowych do Tarnowskich Gór oraz Zakopanego, remont obiektów pomiędzy Zebrzydowicami a Cieszynem, a w połowie października br. rozpocznie się modernizacja magistrali E65. O czym jeszcze warto wiedzieć? Szczegóły poniżej.

Jesienne utrudnienia na trasie kursowania KŚ – o czym warto wiedzieć?

Modernizacja magistrali E65 – już niebawem!

Zgadza się! Modernizacja magistrali E65 rusza w połowie października br. W pierwszej kolejności roboty będą prowadzone na szlaku Kobiór – Pszczyna, a na odcinku Będzin – Katowice Zawodzie rozpoczną się prace przygotowawcze. W wybranych terminach komunikacja zastępcza pojawi się na wieczornych kursach w rejonie Lublińca oraz na odcinkach:

  • Pszczyna – Bielsko-Biała Główna,
  • Milówka – Zwardoń,
  • Katowice – Mikołów,
  • Orzesze Jaśkowice – Czerwionka.

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w Liniowym Rozkładzie Jazdy (tj. oficjalny rozkład jazdy Kolei Śląskich), publikowanym na stronie internetowej Spółki Koleje Śląskie oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach sporządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach). Co więcej, zawiera on pełne tabele rozkładowe poszczególnych linii na cały okres zamknięciowy.

Modernizacja katowickiego węzła kolejowego

Już 12 października br. rozpoczną się prace przygotowawcze, związane z modernizacją katowickiego węzła kolejowego. Na czym będą polegać? A no, na budowie torów tymczasowych, umożliwiających prowadzenie ruchu pociągów w kolejnych etapach. Pierwsze prace planowo będą trwać dwa tygodnie, a przez ten czas zostanie zamknięty jeden tor na szlaku Będzin– Sosnowiec Główny. Co naturalnie wiąże się ze zmianami w godzinach odjazdu, a także wydłużeniem czasu przejazdu dla pociągów jadących w kierunku Katowic. Od 27 października ograniczenia będą obowiązywać pomiędzy stacjami Sosnowiec Główny a Katowice Zawodzie – kolejne zmiany rozkładu jazdy są nieuniknione.

Na odcinku Koszęcin – Lubliniec pojawią się autobusy zastępcze w terminach 23 - 30 października oraz 2 - 3 listopada. Z kolei w nocy z soboty na niedzielę od 21/22 października do 6/7 listopada br. ZKA będzie kursować na odcinku Kochanowice – Lubliniec.

Co z organizacją ruchu komunikacji zastępczej?

Dobre pytanie. Organizacja ruchu komunikacji zastępczej na modernizowanym odcinku Katowice – Tarnowskie Góry nie ulegnie istotnym zmianom. We współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego Koleje Śląskie zapewnią wzajemne honorowanie biletów okresowych w autobusach Kolei Śląskich:

  • linii ekspresowej S8,
  • linii zwykłej S80,
  • linii M3,

a także w liniach tramwajowych na odcinku Chorzów Rynek - Chorzów Batory Dworzec PKP.
W dniach 9 – 11 października br. rozkład jazdy wybranych pociągów zostanie wariantowany. Oczywiście ze względu na planowane ograniczenia przepustowości na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe – Bielsko-Biała Główna (tzn. związane z budową wiaduktu).

Modernizacja linii kolejowej do Zakopanego

Ze względu na trwającą modernizację linii kolejowej do Zakopanego oraz zakończeniem sezonu turystycznego, pociąg Sprinter Ornak nie będzie uruchamiany w cyklu zamknięciowym. W godzinach nocnych są planowane przerwy w ruchu wymagające uruchomienia komunikacji zastępczej. Autobusy zastąpią nocne pociągi w następujący sposób:

  • Od 2/3 do 13/14 października br. na odcinku Milówka – Zwardoń (od nocy z poniedziałku na wtorek do nocy z piątku na sobotę),
  • Od 16/17 do 27/28 października br. na odcinku Rajcza – Zwardoń (od nocy z poniedziałku na wtorek do nocy z piątku na sobotę).

16 października br. rozpocznie się kolejny etap modernizacji magistrali E-65. Pociągi będą kursować po jednym torze na odcinku Kobiór – Pszczyna. W rozkładzie jazdy zostały ujęte ograniczenia prędkości dla pociągów jadących w kierunku Katowic. Godziny odjazdu niektórych pociągów zostaną przesunięte. Pełny rozkład jazdy pociągów znajduje się w LINIOWYM ROZKŁADZIE JAZDY dostępnym na www.kolejeslaskie.pl. Infolinia o utrudnieniach w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich, w tym Biuro Obsługi Klienta oraz obsługa osób niepełnosprawnych jest czynna całodobowo, przez 7 dni w tygodniu pod numerem tel. + 48 32 428 88.

Koleje Śląskie – by podróżowało się lepiej i bezpieczniej
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | TWITTER

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon