Jutro święcimy pokarmy. Na Rozbarku zrobią to w tradycyjnych strojach

W Wielką Sobotę mieszkańcy regionu ruszą do kościołów z koszyczkami wypełnionymi świątecznym jedzeniem. Jak co roku w rozbarskim kościele św. Jacka ta uroczystość będzie miała szczególną oprawę, bo wierni przyjdą ubrani w tradycyjne stroje śląskie.

Daniel Lekszycki / Ewa Zielińska
Swiecenie pokarmow na rozbarku

Zwyczajowo w wielkanocnym koszyku znajdują się: jaja, sól kuchenna, chleb, wędliny, chrzan, pieprz, miód, babka wielkanocna i baranek uformowany z ciasta, cukru, bądź czekolady. Całość przystrajana jest listkami bukszpanu i ozdobną serwetką.

Od 2012 roku w parafii św. Jacka poświęcenie pokarmów wielkanocnych odbywa się w tradycyjnych strojach rozbarskich. Autorami tej inicjatywy są Adam Mankiewicz i Piotr Mankiewicz z Muzeum Chleba i Ciekawostek w Radzionkowie oraz były proboszcz kościoła Tadeusz Paluch. Z roku na rok uroczystość w takiej oprawie przyciąga coraz więcej miłośników kultury śląskiej, w efekcie czego na Rozbark przyjeżdżają święcić pokarmy mieszkańcy innych miast, którzy na tę okazję również zakładają tradycyjny ubiór.

W tym roku poświęcenie pokarmów wielkanocnych w strojach rozbarskich odbędzie się w kościele św. Jacka o godzinie 11:00.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szostak w sw jacku

Jedyny taki organista w Polsce. Zagra na Rozbarku!

Byt movie 918655 1280

Znowu to zrobił. Tym razem Grzegorz Kulik...

Byt choinka3

Choinka na dworcu PKP ustrojona!

Byt festiwal gorczyki2018

Dziś startuje Międzynarodowy Festiwal im....

Byt Górnicy Szolą w dół fot Piotr Zwarycz 18

Na fotografiach uwiecznił pracę śląskich górników

Byt james wilton dance

Do Bytomia powróci tradycja organizacji...

Byt targowa mickiewicza

Ulica Mickiewicza zamieni się w targ