Zatrzęsienie remontów przy bytomskim rynku. Kino Gloria ukryte pod rusztowaniami

Remonty budynków przy bytomskim rynku. Kino Gloria zostało ukryte pod rusztowaniami. Trwają prace wewnątrz kamienicy na rogu ul. Podgórnej, a właściciel zapowiada, że zakończą się jeszcze w tym roku. Z kolei na rogu ul. Rycerskiej powstaje hotel.

Spore zainteresowanie wśród mieszkańców wzbudził wznowiony niedawno remont kamienicy na rogu ul. Podgórnej.

- Remontujemy elementy konstrukcyjne. Na wiosnę planujemy przystąpić do prac związanych z dachem oraz elewacją - mówi właściciel budynku Jacek Jarczyk.

Zgodnie z pozwoleniem budowę zachowane mają zostać elementy dekoracyjne. Na parterze kamienicy mają powstać lokale handlowo-usługowe. Na piętrach mieszkania na wynajem.

- Jeszcze w tym roku chcielibyśmy zakończyć prace, które nieco przedłużyły się z powodu pandemii - zapowiada Jacek Jarczyk.

Kino Gloria z nową elewacją

Od kilku miesięcy obserwujemy także postępujący remont budynku dawnego kina Gloria. We wtorek, 15 lutego, zakończono rozkładanie kolejnej części rusztowań, które przykryły już całą bryłę od ul. Karola Szymanowskiego oraz Rynku.

Prowadzone tam prace polegają na usunięciu starych odpadających płytek, wzmocnieniu ścian, dociepleniu wełną mineralną, a także ułożeniu nowych akrylowych płytek, które zostały przygotowane na specjalne zamówienie. Część z nich została już ułożona na ścianie od ul. Karola Szymanowskiego. Poza tym, na parterze elewacja zostanie pokryta naturalnym ciemnym materiałem, a w częściach wspólnych budynku wymienione zostaną okna.

- Docieplona zostanie również ściana od strony Rynku 19. Na klatce schodowej w tym miejscu przeprowadzimy wymianę okien - zapowiada Marek Stalmach, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Termin realizacji prac upływa z końcem 2022 roku, ale wszystko wskazuje na to, że zostaną une wykonane przed końcem czerwca. Remont może okazać się też tańszy, niż początkowo zakładano. Miał on kosztować ponad 1 300 000 złotych, a zamknie się poniżej 1 200 000.

- Bardzo chciałbym podziękować za współpracę samorządowi, miejskiemu i wojewódzkiemu konserwatorom zabytków, projektantowi oraz wykonawcy robót. Rozmowy na temat remontu dawnego kina Gloria trwały jedenaście lat i nareszcie zbliżamy się ku końcowi - mówi Marek Stalmach.

Sam budynek Gloria-Palast wybudowano w 1931 roku jako kompleks mieszkalno-rozrywkowy, w którym znalazło się miejsce dla mieszkań, kawiarni, sali dancingowej oraz kina, które początkowo nosiło nazwę Capitol.

Kino Gloria działało wewnątrz od 1934 do 2006 roku. W międzyczasie nosiło również nazwę Odrodzenie. Później próbowano wznowić jego działalność, ale w 2011 sala kinowa doszczętnie spłonęła, a podpalaczami okazali się nastolatkowie, którzy próbowali ze środka ukraść kable.

Przy ul. Rycerskiej powstaje hotel

Kolejna remontowana kamienica, która wzbudza spore zainteresowanie przechodniów, to ta na rogu ul. Rycerskiej. Pierwsze poważne plany jej remontu pojawiły się w 2014 roku, ale wtedy skończyło się tylko na zapowiedziach.

W ramach prowadzonych tutaj prac wyremontowany ma zostać dach, elewacja oraz całe wnętrze, gdzie już pracują robotnicy. W przyszłości wewnątrz powinien powstać hotel. Dofinansowanie prac przez Urząd Miasta Bytom w ramach rewitalizacji śródmieścia oszacowano na ponad 3 800 000 złotych, z czego 2 600 000 to dofinasowanie z Unii Europejskiej.

Właściciel obiektu zapowiedział, że wkrótce zdradzi więcej szczegółów dotyczących przyszłości tego budynku. Remont powinien zakończyć się do 30 listopada 2022 roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon