Kamienice przykryte rusztowaniami. Trwa rewitalizacja Śródmieścia

Szereg kamienic przy ulicy Piłsudskiego zakryły rusztowania. Trwa tam kolejna inwestycja związana z rewitalizacją bytomskiego Śródmieścia. Wkrótce zabytkowe budynki odzyskają dawny blask.

Remont kamienic przy pilsudskiego

Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków unijnych. Miasto pozyskało na ten cel 15,4 mln zł, natomiast 3,9 mln zł wyłożyło z własnego budżetu na wkład własny do projektu. W ramach inwestycji wyłoniony w przetargu wykonawca - firma Efekt sp. z o.o. - odnowi 7 budynków, w tym 6 przy ulicy Piłsudskiego (numery 38, 40, 42, 44 i 50) oraz 1 przy Kwietniewskiego (nr 23). Zgodnie z zawartą umową prace powinny zakończyć się w drugim kwartale przyszłego roku.

- Projekt rewitalizacji kamienic w Śródmieściu to projekt, który udało nam się uratować. Był znacząco niedoszacowany, kilkukrotnie przetargi pozostawały bez rozstrzygnięcia, jednak dzięki dobrej współpracy z Marszałkiem Województwa Śląskiego pozyskaliśmy dodatkowe środki w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej i wyłoniliśmy wykonawcę w ramach zamówienia publicznego - stwierdził prezydent Mariusz Wołosz.

Prace budowlane ruszyły jeszcze w maju. Zakres projektu przewiduje nie tylko odświeżenie elewacji, ale przede wszystkim podniesienie standardu remontowanych budynków. Kamienice zostaną docieplone, zostanie wstawiona nowa stolarka okienna, a wewnątrz zostaną wyremontowane klatki schodowe, zostaną wymienione instalacje elektryczna i wodno-kanalizacyjna, a także powstanie instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej z dwufunkcyjnego kotła gazowego. Inwestycja obejmie również zagospodarowanie terenów przyległych.

- Decydując się na remont budynków przy ul. Piłsudskiego i Kwietniewskiego nie tylko chcieliśmy poprawić stan tych kamienic. Wyremontowane kamienice zostaną w pełni wyposażone we wszystkie media, dzięki czemu pozyskamy kolejne lokale dla mieszkańców naszego miasta - powiedział Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

W połączeniu z prywatnymi inwestycjami, które zostały zrealizowane w tym rejonie lub też są w trakcie realizacji, ten fragment centrum Bytomia przejdzie dużą metamorfozę. Po południowej stronie ul. Piłsudskiego na tym odcinku większość kamienic już została wyremontowana. Z kolei przy Kwietniewskiego ruszyło zagospodarowanie terenów po kamienicach z numerami 11 - 15, natomiast inny inwestor właśnie remontuje narożną kamienicę z numerem 26. Dzięki temu w niedługim czasie jeden z najbardziej zaniedbanych rejonów Śródmieścia stanie się jednym z ładniejszych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon