Karin Stanek stoi w Bytomiu

Dzięki Lidze Kobiet Nieobojętnych, po ponad dwóch latach starań, w końcu się udało. Rzeźba Karin Stanek stanęła na placu Karin Stanek przed Becekiem.

Bytomski2 karin rzezba

Projekt autorstwa Jacka Wichrowskiego ma upamiętnić wspaniałą Bytomiankę, artystkę.

Jak pokazuje historia i współczesność, Bytomianki wnoszą w kulturę życia miasta nieocenione wartości, często na skalę całego regionu, a nawet kraju. Taką Bytomianką, której już nie ma wśród nas, a jednak Jej obecność w piosenkach i muzyce pozostanie na zawsze - jest Karin Stanek. Charakterystyczny głos, sylwetka, sposób bycia, ubierania się. Wylansowała wiele przebojów - Autostop, Malowana lala, Jimmy Joe, Tato kup mi dżinsy spodnie… Pochodziła z Bytomia. Nigdy nie zapomniała o swoim kraju i rodzinnym mieście, nigdy nie zapomniała skąd pochodziła, chociaż mieszkała i zmarła w Niemczech. Jej życie nie było tylko i wyłącznie pasmem sukcesów artystycznych, było tęsknotą za utraconą młodością, Polską, życiem rodzinnym i karierą w tym kraju. Właśnie minęła 70. rocznica urodzin Artystki, a Galeria Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły zakończyła wykonanie instalacji.

To dobry moment aby utrwalić pamięć o tej wyjątkowej kobiecie, piosenkarce, Bytomiance. Rzeźba plenerowa jest w 100% dziełem Bytomian i śląskiej społeczności oraz firm i instytucji funkcjonujących w Bytomiu. Jest wartością, która wzbogaci przestrzeń miejską, dodając jej jakości w wymiarze estetycznym. Jednak przede wszystkim jest hołdem złożonym wspaniałej artystce i nadzieją, że o nas w przyszłości również ktoś kiedyś będzie pamiętał.

Rzeźbę można zobaczyć przy Bytomskim Centrum Kultury na placu Karin Stanek 1.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon