Kino domowe z PRL-u. Zabawa z diaskopem w niedzielę w Muzeum Górnośląskim. Dla małych i dużych

Ciekawą imprezę dla dzieci i dla dorosłych organizuje w najbliższą niedzielę, 13 lutego 2022 r., Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Premierę będzie miał wtedy diaskop, czyli rzutnik przezroczy.

Weronika Matura
Muzeum Górnośląskie, Bytom

Kto pamięta kino domowe rodem z PRL-u? Prześcieradło rozwieszone na ścianie i rzutnik ustawiony na stoliku, a na nim stos zbudowany z piętrzących się książek, do tego zdjęcia z wakacji, rodzinnych uroczystości lub oglądane z wypiekami na twarzy proste bajeczki dla dzieci i filmy przyrodnicze?

Premiera diaskopu, czyli rzutnika przezroczy

Podobnie będzie można się poczuć już w najbliższą niedzielę, 13 lutego 2022 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Tego dnia zostanie uruchomiony diaskop, czyli rzutnik przezroczy. To wydarzenie, organizowane w ramach Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, w tym roku odbędzie się pod hasłem „Wielka mi rzecz!”.

Podczas kilkugodzinnego bloku organizowanego na wystawie etnograficznej „Z życia ludu śląskiego XIX i XX wieku” odbędzie się pokaz bajki dla dzieci oraz prelekcje o najmniejszym i największym eksponacie z wystawy. Rzutnik do wyświetlania bajek na kliszy z rolek, które stanowią dziś cenne muzealia, zostanie uruchomiony w niedzielę o 12.30 i 14.00.

Bajkę wyświetli "Ania"

Podczas niedzielnego wydarzenia adresowanego zarówno do dorosłych i dzieci, zostanie zaprezentowana wielka nie gabarytowo, ale wielka emocjonalnie rzecz... Pokaz zapewne sprawi przyjemność tym osobom, które latach 70. i 80. XX wieku były dziećmi… Uruchomiony diaskop zaskoczy najmłodszych bajeczką, którą oglądali rodzice czy dziadkowie. Będzie to bajka bez głosu, z obrazkami i krótkim tekstem napisanym na dole strony, wyświetlana z urządzenia o wdzięcznej nazwie „Ania”.

Pokazowi bajek będzie towarzyszyła niewielka kolekcja rzutników, które najczęściej służyły do oglądania zdjęć z wakacji. Wywoływanie fotografii było dość kosztowne, więc zdjęcia wkładano w ramki, które następnie za pomocą urządzenia wyświetlano na domowym ekranie wykonanym z… prześcieradła.

W niedzielne popołudnie zostaną zaprezentowane także dwa eksponaty znajdujące się na wystawie etnograficznej- czyli najmniejsza i największa rzecz z ekspozycji…

godz. 12.30 i 14.00- Pokaz eksponatu

godz. 13.00 i 14.30- Opowieść o najmniejszej rzeczy z wystawy etnograficznej

godz. 13.30 i 15.00- Opowieść o największej rzeczy z wystawy etnograficznej

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon