Kioski Ruch znikają. Orlen stawia zamiast nich automaty kurierskie

Kiedyś można było je spotkać na każdym rogu. W minionych latach większość z nich zniknęła z krajobrazu bytomskich ulic. Teraz ostatnie kioski Ruchu są zastępowane przez automaty kurierskie Orlenu.

Paczkomat sobieskiego

Jeszcze stosunkowo niedawno Ruch był największym dystrybutorem prasy w Polsce. Pod koniec lat 90-tych spółka posiadała blisko 200 hurtowni i ponad 31 tysięcy punktów sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju, z czego przeszło 15 tys. funkcjonowało w ramach własnej sieci. W 2006 roku firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych, a emisja akcji okazała się sukcesem - na otwarciu sesji kosztowały 16 proc. powyżej ceny emisyjnej. Niestety później zaczęły się kłopoty. W 2018 roku - w stulecie spółki - wierzyciele złożyli wnioski o upadłość, natomiast niektórzy wydawcy prasowi z powodu zaległości w płatnościach wycofali, bądź ograniczyli dostępność swoich tytułów w punktach Ruchu.

Ostatecznie firma została z powrotem przejęta przez państwo. Większościowy pakiet akcji nabył PKN Orlen, zaś pozostałymi akcjonariuszami zostały spółki PZU, PZU Życie oraz Alior Bank. Słynna marka mimo to będzie dalej znikać z krajobrazu polskich miast. Nowy właściciel zapowiedział przekształcenie kiosków w nowe punkty sprzedaży pod nazwą "Orlen w ruchu", które oprócz prasy mają oferować sprzedaż drobnych produktów i gastronomii - także znanych ze stacji benzynowych hot dogów. Format przypomina sklepy Żabka, lecz na ulicach mają pojawiać się również pawilony wolnostojące, a w miejscach o szczególnie dużym natężeniu ruchu (dworcach, lotniskach, biurowcach) mają powstać automatyczne kąciki kawowe. W ciągu pięciu lat państwowy koncern chce otworzyć ok. 900 takich sklepów, z czego do końca tego roku miało powstać 40 pierwszych. Póki co wiadomo tylko o uruchomieniu pilotażowego punktu w Warszawie w miejscu dawnego saloniku Ruch oraz w bydgoskiej galerii handlowej.

- ORLEN w ruchu to oferta dla tych, którzy większą część dnia spędzają w biegu, poruszając się pieszo lub komunikacją miejską i potrzebują przekąsek wygodnych do zjedzenia, ale nie chcą iść na kompromis w kwestii jakości. Chcą, by to co jedzą, było starannie skomponowane, świeże i zdrowe dlatego w naszych punktach obok dobrej kawy i hot dogów, będą mogli kupić również najwyższej jakości dania gotowe do szybkiego odgrzania po powrocie do domu - powiedziała Patrycja Klarecka, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Sprzedaży Detalicznej.

Automaty Orlen Paka zastępują kioski Ruchu

W ostatnich latach Ruch udostępnił za pośrednictwem swoich punktów sprzedaży usługę Paczka w Ruchu. Dzięki niej klienci mogli odbierać i nadawać przesyłki w kioskach, salonikach prasowych oraz punktach partnerskich współpracujących z firmą. Orlen zdecydował się kontynuować tę działalność i dodatkowo ją rozwinąć. Jeszcze w tym roku miało powstać 5,5 tys. punktów odbioru paczek, a ponadto rozpoczęto budowę sieci automatów działających jak popularne paczkomaty InPost.

W Bytomiu uruchomiono na razie 3 automaty do paczek, z czego dwa stanęły w miejscu po zlikwidowanych kioskach: na placu Sobieskiego i na ul. Chorzowskiej. Nie kupimy już tam biletów autobusowych czy gazety, a jedynie odbierzemy lub wyślemy paczkę. W ciągu dwóch lat Orlen zamierza postawić ok. 2 tys. takich automatów, natomiast po kilkunastu latach ma być ich ok. 10 tys. Dla porównania InPost już dziś dysponuje siecią 14 tysięcy paczkomatów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT

Bytom, tory kolejowe

Remont torów kolejowych z Bytomia do Zabrza już zakończony

Nowe mieszkania bytom

Mieszkania w Bytomiu są najtańsze w Polsce