Kobieta sprzedawała szczenięta, oferując je jako psy rasowe. To było oszustwo

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali kobietę, która dopuszczała się oszustw przy sprzedaży szczeniąt. 42-latka na internetowym portalu aukcyjnym ogłaszała się, że ma do oddania psy rasowe. Szybko jednak okazywało się, że szczenięta oferowane po korzystnej cenie, nie tylko nie są rasowe, ale i chore. Zwierzęta po kilku dniach padały. Do śledczych zgłosiło się 14 oszukanych w ten sposób osób. Za popełnione przestępstwa kobiecie grozi kara do 8 lat więzienia.

Śląska Policja
Zatrzymana kobieta odpowie za oszustwo

Bytomscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, we wtorek 23 sierpnia zatrzymali kobietę, która dopuściła się oszustw przy sprzedaży szczeniąt. 42-letnia mieszkanka Bytomia na internetowym portalu aukcyjnym ogłaszała się, że ma do oddania psy różnych ras. Zainteresowani klienci po rozmowie z kobietą dowiadywali się, że szczeniaki są rasowe i oferowane po korzystnej cenie. Nabywca był zobowiązany do osobistego odbioru psa. Szybko jednak okazywało się, że sprzedawane psy to mieszańce, które były za młode w chwili sprzedaży, dodatkowo zarobaczone i chore. Nie posiadały także podstawowych szczepień. Niestety, po kilku dniach od zakupu, zwierzęta padały.

Zgłosiło się 14 oszukanych osób.

W trakcie prowadzonych czynności policjanci zabezpieczyli w mieszkaniu zatrzymanej kobiety sześcioro szczeniąt, które trafiły pod opiekę weterynarza. Teraz Powiatowy Inspektorat Weterynarii sprawdzi, czy nie doszło do znęcania się nad zwierzętami. 42-latka usłyszała 14 zarzutów oszustwa, a prokurator zastosował wobec kobiety dozór policyjny. Za popełnione przestępstwo grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Bytomscy policjanci przestrzegają: nie kupujmy psów z pseudo hodowli, gdy nie znamy ich pochodzenia. Sprawdźmy, czy sprzedawca prowadzi zarejestrowaną hodowlę. Korzystna cena oferowanego do sprzedaży psa rasowego powinna wzbudzić nasze podejrzenia i skłonić do sprawdzenia sprzedającego i jego oferty, aby nie paść ofiarą oszusta.

Mundurowi przypominają również, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt:
artykuł 10a.
1. Zabrania się:
1) wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2) prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;
3) wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.
2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych.
artykuł 10b.
1. Zabrania się nabywania:
1) zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2) psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.
artykuł 37.
1. Kto narusza nakazy albo zakazy określone w artykułach 9 i 10a ustęp 1-3, (...) podlega karze aresztu albo grzywny.
2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo do czynu określonego w ust. 1 jest karalne.
3. W razie ukarania za wykroczenie, o którym mowa w ustęp 1, można orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia oraz przedmiotów z niego pochodzących, jak również można orzec przepadek zwierzęcia.
4. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w ustęp 1, można orzec nawiązkę w wysokości do 1 000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt."

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon