Koleje Śląskie wciąż zwiększają dostępność

Koleje Śląskie cały czas starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, aby dostosowywać użytkowany tabor do coraz szerszego grona odbiorców. W tym celu Spółka sięga po dodatkowe rozwiązania ułatwiające podróż. Zwłaszcza osobom, które borykają się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. I tak rodzi się pytanie, o jakich działaniach mowa? Szczegóły poniżej.

Koleje śląskie

Rozwiązania dla osób niepełnosprawnych ruchowo

Proces likwidacji barier w Kolejach Śląskich jest ściśle skorelowany z pracami modernizacyjnymi, serwisowymi czy naprawczymi. W jakim celu? Oczywiście, aby pojazdy kolejowe były bardziej dostępne dla wszystkich pasażerów. Cały użytkowany tabor (niezależnie od roku produkcji) jest przystosowany do przewozu i obsługi osób poruszających się na wózkach.

Koleje Śląskie posiadają zróżnicowaną gamę urządzeń do obsługi osób poruszających się na wózkach, co pozwala (np. w przypadku zgłoszenia chęci przejazdu przez osobę niepełnosprawną pociągiem KŚ) dobrać odpowiedni skład do wykonania usługi. Warto podkreślić, że część pojazdów poruszających się po torach województwa śląskiego wyposażono w windy, które zabierają na pokład osobę nawet z poziomu główki szyny. Nie da się ukryć, że tego typu rozwiązania wykraczają poza standard obowiązujący w polskim kolejnictwie.

Rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku

Zmiany zachodzące w taborze Kolei Śląskich dotyczą również dostępności dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Dobrym przykładem są wejścia do pociągów, które oznaczono kolorem żółtym. Z pewnością takie rozwiązanie pozwala na lepszą identyfikację drzwi w pojeździe. Co zdecydowanie ułatwia korzystanie z taboru osobom niedowidzącym.

Koleje Śląskie w swoich pociągach wprowadziły również większą liczbę urządzeń do przekazywania informacji wizualnej o przebiegu podróży. Dzięki temu pasażerowie, zwłaszcza z niepełnosprawnością narządu słuchu, mogą na bieżąco śledzić m.in. do jakiej stacji zbliża się pociąg i czy ma on ewentualne opóźnienie.

Już w 2022 roku w Kolejach Śląskich rozpoczęto proces dostosowywania pojazdów do obsługi osób niedosłyszących, poprzez montaż pętli indukcyjnych w pojazdach. Warto podkreślić, że nowo zamawiane pociągi w standardzie będą już miały tego typu udogodnienia. W pociągach śląskiego przewoźnika została także wdrożona usługa tłumacza Polskiego Języka Migowego online. Na co pozwala? Oczywiście na wygodne porozumiewanie się między obsługą pociągu, a osobami posługującymi się językiem migowym.

Pociąg bez barier

O tym, jak zmieniają się pociągi Kolei Śląskich, można przekonać się na własną rękę. Naturalnie nasuwa się pytanie, w jaki sposób? A no, wcielając się w pasażera „Pociągu bez barier”, czyli cyklicznie uruchomianego przejazdu dla osób z niepełnosprawnościami, w którym Spółka stara się pokazać pasażerom piękno i atrakcyjność województwa śląskiego.

Oczywiście to nie koniec procesu zwiększania dostępności w Kolejach Śląskich. Spółka zapowiada kontynuację działań, które będą następować wraz z kolejnymi realizacjami dotyczącymi dostosowywania taboru. Śląski przewoźnik planuje między innymi wyznaczenie strefy rodzinnej w pociągach. Będzie to miejsce zaprojektowane z myślą o najmłodszych pasażerach oraz ich opiekunach. Tak, by podróż była dla nich nie tylko komfortowa, ale stała się niezwykłą komunikacyjną przygodą.

Koleje Śląskie – podróżowanie nie zna granic

Koleje Śląskie zapraszają!

WWW | X | FACEBOOK

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

DSC 4509

Zmiany w rozkładzie KŚ – o czym należy pamiętać?

Koleje Śląskie Trasa S1 web 0156

Pasażerowie Kolei Śląskich pokochali wakacyjny bilet

Slider

Kup jednodniowy bilet wakacyjny Kolei Śląskich

Koleje Śląskie przywracają połączenie kolejowe do Bohumina

Koleje Śląskie przywracają połączenie kolejowe do Bohumina

Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich – co warto wiedzieć?

Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich – co warto wiedzieć?

Koleje Śląskie - INDUSTRIADA 2022

Bezpłatne przejazdy dla uczestników INDUSTRIADY 2022?

IMG 6018

Koleje Śląskie nagrodzone - V Gala Kultury Bezpieczeństwa