Kolejna naprawa bytomskiego Rynku. Ogłoszono przetarg na roboty budowlane

Ogłoszono przetarg na modernizację odwodnienia liniowego płyty bytomskiego Rynku. Rozebrana zostanie część nawierzchni. Prace mają potrwać trzy miesiące.

Patryk Osadnik
Rynek w Bytomiu Odwodnienie

Przetarg na modernizację odwodnienia liniowego płyty Rynku ogłosił Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu.

- Przedmiotem zamówienia jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych, związanych z modernizacją istniejącego odwodnienia liniowego, z utrzymaniem istniejących spadków poprzecznych i podłużnych oraz z zachowaniem istniejących wpustów ulicznych, zlokalizowanego w płycie Rynku - wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

W ramach robót rozebrana zostanie kostka wokół kratek odwadniających, a także kilkadziesiąt centymetrów podbudowy. Po zamontowaniu nowego odwodnienia kostka, rozebrana ręcznie i oczyszczona, będzie ułożona ponownie.

Otwarcie ofert nastąpi 25 marca. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie mieć trzy miesiące na wykonanie nowego odwodnienia.

Ratusz, trawniki, czerwona kostka...

Rynek w Bytomiu ma długą i dosyć burzliwą historię. Wystarczy wspomnieć o tym, że jeszcze przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej był zdecydowanie mniejszy, ale zniszczonego kwartału, na którym stał niegdyś ratusz, nigdy nie odbudowano. W przeszłości działała na nim stacja benzynowa, a także jeździły tramwaje.

Obecną formę plac przybrał dopiero w 1999 roku, kiedy przeszedł gruntowny remont. Nie przypadł on jednak do gustu większości bytomian. Trawniki zamieniła czerwona kostka, która szybko zaczęła się rozpadać. Kolejne dziury, sypiące się schody czy usychające drzewa tylko wzburzyły niezadowolenie mieszkańców.

W ostatnich latach płyta Rynku nieco się jednak zazieleniła. Pojawiły się na niej dodatkowe donice oraz nowe drzewa. Przeprowadzono także konserwację fontanny, przed którą leży na niewielkim cokole symbol Bytomia - Śpiący Lew.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ratusz w strzelinie i bytomiu

Strzelin odbudował swój ratusz. Może to pomysł dla Bytomia?

Remont dworca w Bytomiu

Tymczasowy peron dla pasażerów relacji Bytom-Gliwice

Bytom ul. Katowicka

Wezwano wykonawcę do naprawy nawierzchni na ul. Katowickiej

EC Szombierki

Inwestor rozpoczął prace wewnątrz EC Szombierki

Naprawa odwodnienia na rynku

Wykopki na Rynku. Ruszyła naprawa odwodnienia liniowego

Remont dawnego kina Gloria

Kino Gloria ukryte pod rusztowaniami

Byt 119457303 2712878025619247 3984882769866238294 n

Ławki wróciły na Rynek. Wreszcie można się oprzeć