Kolejne ulice z LED-ami w Bytomiu

Miasto wymieniło już większość swoich lamp ulicznych. Teraz to samo robi firma Tauron, a ma ich w Bytomiu niemal trzykrotnie więcej! To efekt umowy zawartej z samorządem lokalnym.

Latarnia przy ulicy

W latach 2019 - 2020 Miejski Zarząd Dróg i Mostów przeprowadził modernizację oświetlenia, w ramach której stare, nieefektywne energetycznie oprawy zostały zastąpione nowoczesnymi i - co najważniejsze - bardzo oszczędnymi źródłami światła wykorzystującymi technologię LED. Dzięki temu miejskie rachunki za prąd spadły o setki tysięcy złotych rocznie, a przy tym nasze miasto przyczyniło się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Miasto nie musiało wiele wydawać na tę inwestycję, gdyż urzędnicy pozyskali dotacje z Unii Europejskiej oraz wsparcie finansowe z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które pokryło większość kosztów wymiany opraw. Łącznie zmodernizowano ok. 2 600 latarń należących do miasta.

W czerwcu bieżącego roku miasto Bytom zawarło umowę ze spółką Tauron Nowe Technologie, na mocy której zostanie wymienionych aż 7 628 opraw ulicznych należących do państwowego koncernu energetycznego. Przedsięwzięcie jest właśnie w trakcie realizacji. Dotąd zmodernizowano ok. 400 latarń na ulicach: Dunikowskiego, Przyjemnej, Planety, Gombrowicza, Pochyłej, Dębowej, Cisowej, Alberta, Dalekiej, Frenzla, Aptecznej, Bratków, Adamka i innych. Instalatorów ograniczają jedynie dostawy opraw od producenta, dlatego prace będą wykonywane sukcesywnie do końca 2021 roku.

Władze miasta porozumiały się z firmą Tauron Nowe Technologie w sprawie spójności architektonicznej poczynionych inwestycji w oświetlenie, dlatego oprawy instalowane przez spółkę posiadają takie same obudowy. Z kolei projektanci systemu zastosowali kilka typów optyki i mocy opraw, żeby osiągnąć możliwie najlepsze efekty iluminacyjne. Lampy emitują neutralne światło o barwie zbliżonej do światła dziennego w przedziale 3800 - 4000 K.

Przedsięwzięcie ma pozwolić na redukcję kosztów zużycia energii elektrycznej nawet o 70 procent.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ulica pilsudskiego

Ulicę Piłsudskiego czeka rewolucja

Tramwaj 38 zeromskiego

Zabytkowy wagon będzie jeździć po odnowionej Piekarskiej

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Bytomiu

Kolejny inwestor w Katowickiej Strefie Ekonomicznej

Byt 239321342 203283021843848 8227034914924486299 n

EFP połączyło siły z Forum Ekonomicznym

Byt bytom wymiana oswietlenia

Bytom zaświeci się nowocześnie i ekologicznie