Kolejny gość Chojnackiego – Wipler w Bytomiu

W ramach trasy po Śląsku Przemysław Wipler odwiedził Bytom, prezentując swoje nowe stowarzyszenie „Republikanie”.

Bytomski4 wipler choj

W ostatnich dniach zdziwienie wywołała decyzja "Projektu Bytom", który zamieścił na swoim profilu w portalu Facebook oficjalne oświadczenie o poparciu dla inicjatywy Jarosława Gowina oraz o podjęciu z nią współpracy. Kilka dni później sam lider Projektu wystąpił na śląskiej konwencji polityka, a w minionym tygodniu zorganizowano spotkanie z posłem, Przemysławem Wiplerem, twórcą stowarzyszenia Republikanie, z którymi były minister sprawiedliwości podjął oficjalną współpracę .

wipler-chojZnany z wystąpienia z szeregów PiS-u oraz powołania w ostatnich miesiącach stowarzyszenia Republikanie polityk, spotkał się z bytomianami, by przedstawić założenia inicjatywy i zachęcić mieszkańców do przyłączenia się do niej. Spotkanie odbyło się w ramach trasy po Śląsku, na której próbowano pozyskać jak najwięcej zwolenników. Przemysław Wipler i Republikanie połączyli w ostatnich tygodniach siły z inicjatywą Jarosława Gowina – 1 godzina dla Polski. Podpisane między politykami porozumienie ma docelowo doprowadzić do stworzenia nowej partii politycznej.

Inicjatywie przyświeca chęć zaangażowania ludzi w sprawy publiczne. Zdaniem posła podjęta działalność wynika m.in. z wyraźnych różnic pomiędzy życiem w Polsce a innych krajach. Chcąc angażowania w politykę państwa wszystkich obywateli, stworzono nowy projekt. Zdaniem Wiplera tylko zbiorowa aktywność może doprowadzić do wprowadzenia zmian. Jakich? Niestety wielu konkretów na spotkaniu nie usłyszeliśmy. Z rozmowy z posłem wynika jednak, że jednym z celów Republikanów jest rozsądniejsze gospodarowanie budżetem państwa, który obecnie jest marnotrawiony. Skutkiem tego są niskie pensje, wysokie podatki oraz brak dobrych warunków do życia i rozwoju. Efekt tego to chociażby masowe wyjazdy młodych Polaków za granicę. Cel bardzo szczytny, niestety trudny do realizacji i jak na razie mało konkretny.

Nie sposób jednak nie zauważyć, że idee Republikanów wyraźnie pokrywają się z tymi, które przyjął Jarosław Gowin. Widoczna jest także analogia z "Projektem Bytom", który opiera swoją działalność na skupianiu i angażowaniu bytomian w sprawy miasta. Nawiązana niedawno współpraca jest więc zdaniem posła naturalną, by nie rzec, niezbędną koleją rzeczy. Bez wsparcia i zaangażowania lokalnych inicjatyw nie uda się skutecznie działać na szczeblu centralnym.

Zapytany o przyszłość planowanej partii polityk odpowiedział, że będzie ona funkcjonować równolegle ze stowarzyszeniem. Mimo podkreślanych w mediach niezgodności pomiędzy Jarosławem Gowinem i Przemysławem Wiplerem w kwestii koncentrowania się na wyborach do Europarlamentu lub samorządowych, poseł podkreśla, że inicjatywa nie może pozwolić sobie na odpuszczenie tych pierwszych. Jego zdaniem to szansa na sprawdzenie swojego poparcia i droga do przyszłych wyborów samorządowych. Zyskując równocześnie kolejnych zwolenników inicjatywa będzie działać tak, by docelowo dostać się do Rządu.

Z punktu widzenia nadchodzących wyborów samorządowych, decyzja "Projektu Bytom" jest bardzo odważna. Partia jeszcze nie powstała, a deklaracja o „przyglądaniu się z sympatią” inicjatywie Jarosława Gowina zdaje się być nieco ryzykowna. Lider Projektu zapewnia jednak, że decyzja ta jest przemyślana.

- Nasz krok jest odważny, ale wynika z przekonania o słuszności inicjatywy. O poparciu dla działań Jarosława Gowina zadecydował wspólnie cały "Projekt Bytom". Dla mnie działania polityka są także swego rodzaju powrotem do korzeni PO. Osobiście popieram inicjatywę i na pewno pomogę w jej realizacji. Nie uważam jednak, żeby przenoszenie dużych partii i ich poglądów na lokalny grunt było niezbędne do działania na rzecz lokalnej społeczności – mówi Tomasz Chojnacki.

Zapytany o to czy zamierza startować w wyborach samorządowych z poparciem Jarosława Gowina lider Projektu mówi:

- Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Nie wiem w jakim kierunku rozwinie się inicjatywa, więc trudno mi już teraz wyrokować. Jestem jednak pewien jednak, że w stosownym czasie decyzję podejmiemy wspólnie – cały "Projekt Bytom".

Zapytaliśmy także o to czy Projekt nie obawia się popierania inicjatywy o niejasnym póki co kształcie. Działalność z dużą partią sprawi, że będzie z nią zawsze wiązany, a przecież partii... jeszcze nie ma. Tomasz Chojnacki podkreślał jednak, że popiera inicjatywę w obecnym kształcie. Sama partia ma powstać z kolei dopiero w 2015 roku, czyli po wyborach samorządowych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wybory bez Tomasza Chojnackiego

PIS bez kandydata na prezydenta? Czy może poprą...

Komitety Wyborcze zarejestrowane

Bytomski5 konferencja bytom

Na radną przez wybory do Europarlamentu?

Bytomski4 gowin 060

Chojnacki liderem partii Gowina w Bytomiu

Bytomski4 cover wydarzenie

Gowin u Chojnackiego

Bytomski4 go choj

Chojnacki z Gowinem?