Kolonia Zgorzelec to jeden wielki plac budowy. Rewitalizacja ma kosztować 36,5 mln złotych

Odwiedziliśmy Kolonię Zgorzelec, która jest aktualnie jednym wielkim placem budowy. Trwa rewitalizacja zabytkowego osiedla, która ma kosztować 36,5 mln złotych. Zobaczcie, jak wygląda postęp prac.

Kolonia Zgorzelec powstała pod koniec XIX wieku na zleceni Huberta von Tiele-Wincklera. Tak, tego samego, który rozbudowywał Pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Niewielkie robotnicze osiedle wybudowano na potrzeby pracowników Hubertushütte (Huty Hubertus), która upadłość ogłosiła sto lat później, już jako Huta Zygmunt.

Kiedy w latach 90. na Górnym Śląsku upadał przemysł, zaczęły się także problemy mieszkańców Kolonii Zgorzelec. Z roku na rok osiedle coraz bardziej popadało w zapomnienie. Ceglane familoki pustoszały i były łatwym celem dla wandali. Pomysłem na ratowanie tego miejsca było stworzenie enklawy artystycznej. Gołym okiem widać, że plan się nie powiódł.

Trwa rewitalizacja Kolonii Zgorzelec

W 2020 roku ogłoszono początek rewitalizacji robotniczego osiedla, które widnieje w rejestrze zabytków województwa śląskiego.

- To kolejna ważna inwestycja rewitalizacyjna, która odmieni oblicze i przywróci funkcje mieszkalne pięknego osiedla patronackiego w Bytomiu. Dzięki temu Kolonia Zgorzelec ma szansę stać drugim Nikiszowcem - mówił wówczas prezydent Mariusz Wołosz.

Pierwszy etap zakłada wyremontowanie czternastu pustostanów, gdzie prace przebiegają od fundamentów po same dachy. Wewnątrz mają powstać mieszkania o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Drugi etap to remont dziesięciu budynków, które należą do sześciu wspólnot mieszkaniowych. Na końcu zagospodarowana ma zostać przestrzeń wokół familoków.

- Powstaje punkt aktywności lokalnej. Będzie to miejsce stworzone z myślą o dotychczasowych i nowych mieszkańcach Kolonii Zgorzelec, gdzie będą mogły być realizowane działania integrujące lokalną społeczność i nie tylko - zapowiada Urząd Miejski w Bytomiu.

W piątek (28 października) odwiedziliśmy Kolonię Zgorzelec. Postęp prac możecie zobaczyć na zdjęciach.

Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec ma kosztować 36,5 mln złotych, z czego 30 mln złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Bytom Remontowane kamienice na Dworcowej

Może Cię zainteresować:

Architektura Bytomia, którą w końcu można się chwalić. Kamienice przy Dworcowej znowu są piękne

Autor: Maciej Poloczek

12/10/2022

Hotel Kaiserhof

Może Cię zainteresować:

Najbardziej ekskluzywny był Kaiserhof. Jakie hotele działały przed wojną przy ulicy Dworcowej?

Autor: Tomasz Borówka

03/05/2023

Plac Słowiański w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Trudno sobie to wyobrazić, ale ten ostatni plac na północy Bytomia miał być okrągły. Jego patronem był cesarz

Autor: Redakcja Bytomski

24/12/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon