Kredyt gotówkowy – jak wybrać najlepszy?

Wybór idealnego kredytu zależy przede wszystkim od tego, jakie mamy potrzeby. Dla jednych będzie to jedynie jak najniższy koszt pożyczki, dla drugich szybkość otrzymania finansowania, a dla trzecich – jego wysokość. Na co zwracać uwagę przy podjęciu ostatecznej decyzji?

20210823131128 pexels photo 259200 jpeg

Tani kredyt gotówkowy – określ swoje wymagania

Poszukiwanie najlepszej oferty kredytu powinniśmy zacząć od określenia swoich indywidualnych potrzeb. Kredyt gotówkowy ranking online - sprawdź, który kredyt się opłaca. Dopiero wtedy będziemy wiedzieli, czego tak naprawdę oczekujemy od oferty banków. Zastanówmy się, o jaką dokładnie kwotę chcemy wnioskować i na jak długi czas chcemy zaciągnąć kredyt gotówkowy.

Należy pamiętać, że dostać kredyt gotówkowy możemy nawet na kwotę 200 tys. złotych, a okres spłaty może sięgać nawet 10 lat.

Jedno jest pewne – wartość kredytu gotówkowego powinna być dostosowana do naszych możliwości finansowych i zbytnio nie obciążać comiesięcznego budżetu. Wybierając kredyty gotówkowe, warto także określić optymalny czas spłaty zobowiązania. Jego wydłużenie może zmniejszyć miesięczną ratę, lecz zwiększy całkowity koszt kredytu. Zbyt krótki czas spłaty może wprowadzić nas za to w finansowe tarapaty.

Kredyt gotówkowy online — porównaj oferty

Wiele osób w przypadku chęci zaciągnięcia zobowiązania wnioskuje o udzielenie kredytu gotówkowego w swoim banku. Tacy kredytobiorcy mają nadzieje, iż z uwagi na długoletnią relację bank przedstawi in najtańszy kredyt gotówkowy. Niestety nie jest to do końca prawda. Mimo tego, że stali klienci mogą liczyć na liczne przywileje, to i tak często zdarza się, że korzystniejszą ofertę możemy dostać w banku, z którym do tej pory nie mieliśmy jeszcze do czynienia. Udzielenie kredytu i wybranie oferty powinno być więc poprzedzone dokładną analizą rynku.

Porównanie powinno polegać nie tylko na sprawdzeniu czynników jak oprocentowanie kredytu gotówkowego. Ważna jest całkowita kwota kredytu, gdyż nierzadko prowizja i inne koszty ubezpieczeń mogą być znacznie wyższe niż same odsetki.

Ranking kredytów gotówkowych

W przypadku chęci zaciągnięcia kredytu ważna jest wykazanie zdolności kredytowej. To ona w dużej mierze decyduje o tym, czy bank przyzna nam np. kredyt hipoteczny. Aby zapoznać się bliżej z ofertami różnych banków na rynku, warto skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych.

Wówczas możemy porównać oferty na podstawie całkowitego kosztu kredytu, na co składa się:

  • Prowizja za udzielenie kredytu – to jednorazowa oplata, którą pobiera bank podczas uruchomienia produktu, jakim jest pożyczka gotówkowa lub kredyt. W niektórych bankach musimy zapłacić ją z własnych środków, w innych doliczana jest ona do zadłużenia;
  • Odsetki – w przypadku pozytywnej decyzji kredytowej musimy liczyć się z tym, że oprócz pożyczonej kwoty będziemy musieli spłacić stosowne odsetki;
  • Ubezpieczenie – to koszt, który wiąże się ze składką ubezpieczeniową. W razie nieprzewidzianych kłopotów finansowych mamy gwarancje, że ubezpieczyciel spłaci nasze zadłużenie. Ubezpieczenie stosuje się często, gdy klient ma małą zdolność kredytową;
  • Inne dodatkowe koszty kredytu – czasami możemy natknąć się na dodatkowe koszty kredytu z różnego powodu. Jest to np. przedterminowa spłata pożyczki.

Za każdy razem bardzo ważne jest dobrze prześwietlić umowę kredytową, gdyż znajdziemy tam całkowity koszt kredytu, które musimy ponieść z racji przyznania kredytu.

Raty i wakacje kredytowe

Składając wniosek w banku, decyzję kredytową warto poprzedzić zapytaniem o ilość kredytowanych kosztów, rodzaj rat i ewentualną możliwość ich odroczenia (wakacje kredytowe). To bardzo ciekawa i przydatna możliwość odroczenia rat kredytu w przypadku słabszej dyspozycji finansowej np. na 2-3 miesiące.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Najlepszym narzędziem do porównywania atrakcyjności kredytu jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), która podawana jest w procentach. Zawarte są w niej wszelkie koszty związane z udzielanym kredytem. Im wyższy czynniki, tym droższy kredyt.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon