Kredyt gotówkowy na 10 lat - czy warto?

Wykończenie mieszkania, nowy sprzęt RTV, wymarzone wakacje – niejednokrotnie ciężko jest odłożyć na takie wydatki określoną sumę. Zdarza się również i tak, że wpadnie ci w oko super promocja, ale nie masz akurat takiej sumy na koncie. W tych wszystkich przypadkach z pomocą przychodzi kredyt gotówkowy – z możliwością rozłożenia spłaty nawet na 10 lat. Czy warto skusić się na taką pożyczkę?

Pexels cottonbro 3943727

Kredy gotówkowy – na czym polega?

Pożyczka gotówkowa to forma wypłacenia pieniędzy konsumentowi przez bank. Należy ona do kredytów konsumenckich, co oznacza, że nie jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Po podpisaniu umowy, bank przelewa na konto albo wypłaca w gotówce umówioną kwotę. Od tego czasu, kredytobiorca jest zobowiązany do spłacania comiesięcznych rat. Bank nie sprawdza, na jaki cel zostały wzięte pieniądze, tak jak to bywa w przypadku pożyczek branych na firmę czy hipotek.

Takie kredyty są łatwo dostępne, ponieważ ich celem jest zaspokojenie bieżących potrzeb konsumentów. Niektóre banki oferują kredyty w kwotach nawet do 200 000 złotych, co wymaga sporej zdolności kredytowej, ale wiele osób nie potrzebuje aż tak dużych pieniędzy. Banki chętnie udzielają pożyczek gotówkowych, ponieważ poprzez wysokie oprocentowanie sporo na nich zarabiają.

Wady i zalety kredytu gotówkowego

Możliwość szybkiego wzięcia pożyczki i rozłożenia jej spłaty na wiele rat jest niezwykle kusząca. Kredyt gotówkowy na 10 lat może zachęcać! Przy niedużej kwocie tak długi okres spłaty powoduje, że rata nie jest wysoka. Jakie jeszcze zalety ma taki kredyt?

  • Minimum formalności – bank nie żąda wielu dokumentów ani zabezpieczeń, by udzielić ci kredytu gotówkowego.
  • Duża dostępność – kredyt gotówkowy w niewielkiej kwocie może wziąć prawie każda dorosła osoba z udokumentowanymi dochodami.
  • Pieniądze na dowolny cel – bank nie ingeruje w to, na co przeznaczysz środki. Nie musisz dokumentować wydatków ani zbierać faktur.
  • Długi okres spłaty – rozłożenie kredytu na wiele lat nie spowoduje obciążenia domowego budżetu. W przypadku niedużej kwoty rata może być bardzo mało odczuwalna.

Kredyt gotówkowy to jednak nie tylko zalety. Niewielkie kwoty brane regularnie mogą spowodować poważne kłopoty finansowe, dlatego zawsze należy rozważyć, czy wzięcie pożyczki jest rozsądne. Remont mieszkania czy nowy telewizor rzeczywiście mogą być potrzebne, ale na wyjazd wakacyjny czy zakup ubrań może warto po prostu oszczędzić. Kredyty gotówkowe są dość wysoko oprocentowane, co powoduje, że spłacasz sporo więcej niż otrzymałeś.

Czy warto wziąć kredyt gotówkowy na 10 lat?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od tego, czy rzeczywiście potrzebujesz pieniędzy i w jakiej sytuacji materialnej się znajdujesz. Pamiętaj natomiast, że biorąc kredyt na 10 lat, zobowiązujesz się na dość długi czas, nie wiedząc, w jakiej sytuacji będziesz za rok, dwa czy 5 lat. To, co na pewno warto zrobić to porównać oferty, zanim weźmiesz kredyt gotówkowy. Ranking banków pokaże ci, jakie są koszty i możliwości w poszczególnych placówkach. Na tej podstawie, bez marnowania czasu na chodzenie po oddziałach bankowych, z łatwością podejmiesz decyzję.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon