Kronika Policyjna: 6 kwietnia [przegląd]

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje:

Byt patrole policji w bytomiu

Policjanci i żołnierze na ulicach Bytomia

Weekend to dla policjantów czas wytężonej służby. Bytomscy stróże prawa wspólnie z żołnierzami i strażnikami miejskimi kontrolują miejsca objęte zakazem. Wobec osób łamiących obowiązujące zasady wyciągają surowe konsekwencje. Za złamanie zakazów grozi kara nawet do 30 tys. zł.

Słoneczny weekend to czas wzmożonych działań dla mundurowych. Na ulicach naszego miasta pojawiło się jeszcze więcej patroli zmotoryzowanych, ale przede wszystkim patroli pieszych. Bytomskich policjantów wspomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz strażnicy miejscy. Mundurowi sprawdzają, czy miejsca objęte zakazem są opustoszałe oraz, czy przemieszczanie się jest rzeczywiście związane z ważnymi potrzebami życiowymi. Patrolowane są przede wszystkim okolice sklepów, ciągów handlowych, rynku, przystanków autobusowych, tramwajowych, skwery, place zabaw, a także parki. Sprawdzany jest także limit pasażerów w zbiorowym transporcie miejskim, jak również kontrolowane samochody osobowe. Jednocześnie w dalszym ciągu głównie dzielnicowi sprawdzają osoby objęte kwarantanną. Funkcjonariusze stanowczo egzekwują przestrzeganie nowych przepisów prawa. Ci, którzy je lekceważą i narażają na niebezpieczeństwo innych, są surowo karani. Ponadto nadal można usłyszeć, dochodzące z radiowozów, komunikaty, za pomocą których stróże prawa apelują do wszystkich o pozostanie w domach.

61-latek spożywał alkohol na ulicy

Ograniczenie kontaktów i unikanie skupisk ludzkich to jedna z podstawowych zasad w walce z epidemią. Niestety, zdarzają się przypadki osób, które świadomie te zasady łamią. Jedna z takich sytuacji miała miejsce 2 kwietnia w samo popołudnie w centrum miasta.

Zakazy związane z przemieszczaniem się w miejscach publicznych muszą być respektowane. I to nie ulega wątpliwości. Jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zakażenia. Policjanci z patrolu interwencyjnego Komisariatu Policji III w Bytomiu każdego dnia wielokrotnie sprawdzają miejsca, dotychczas chętnie i tłumnie odwiedzane przez mieszkańców miasta. Pomimo tego, że zabronione jest m.in. swobodnie przemieszczanie się poza celami bytowymi, zdrowotnymi czy zawodowymi wczoraj mundurowi zauważyli 61-latka, który… spożywał alkohol na ulicy. Mundurowi podjęli interwencję. Mężczyzna lekceważył powagę sytuacji i twierdził, że niczego złego nie robi. Konieczne było sięgnięcie po bloczek mandatowy. Nieodpowiedzialny bytomianin za niestosowanie się do przepisów prawa został ukarany dwoma mandatami karnymi. Ponownie przestrzegamy, że w trosce o zdrowie mieszkańców naszego miasta będziemy stanowczo egzekwować obowiązujące przepisy.

Policja przypomina o ograniczeniach w przemieszczaniu się. Dotyczy to przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych. Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.

Przemieszczać się możesz w przypadku:

  • dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi),
  • wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie – Prawo łowieckie i ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych.

Trwają poszukiwania sprawców kolizji

Policjanci z Wydziału Wykroczeń proszą o kontakt osoby, które były świadkami lub mają jakiekolwiek informacje w sprawie zdarzeń drogowych jakie miały miejsce w ostatnim okresie na terenie miasta. Anonimowość gwarantowana. Mundurowi obecnie prowadzą czynności wyjaśniające ws. kolizji drogowych jakie miały miejsce w Bytomiu, gdzie sprawcy odjechali z miejsca zdarzenia:

  • 10 marca br. przy ul. Chorzowskiej w rejonie wiaduktu przy cmentarzu, gdzie z naczepy pojazdu ciężarowego spadł kamień i uszkodził samochód Alfa Romeo,
  • 11 marca br. przy ul. Plac Kruczkowskiego nieustalony kierujący nieustalonym pojazdem najechał na zaparkowany pojazd Volkswagen Golf,
  • 29 marca br. przy ul. Jeziorańskiego 25 – parking CH Plejada, gdzie nieustalony kierujący nieustalonym pojazdem najechał na zaparkowany pojazd Audi

Świadków zdarzenia lub osoby mające wiedzą o sprawcy prosimy o kontakt z Wydziałem Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu przy ul. Powstańców Warszawskich 74, osobiście lub telefonicznie tel. 323888255, 323888240. Ewentualnie z każdą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie pod numerem 997, 112.

fot. KMP w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon