Krystyna Królówna została pochowana w rodzinnym grobowcu w Bytomiu

Krystyna Królówna nie urodziła się w Bytomiu, ale tutaj osiadła wraz z rodzicami po II wojnie światowej. Szeroka publiczność telewizyjna poznała ją dzięki roli Hanki Borynowej w serialu „Chłopi”. Aktorka została pochowana w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Mater Dolorosa.

Fot: Teatr w Krakowie - im. Juliusza Słowackiego
Krystyna Królówna

Krystyna Królówna urodziła się na początku II wojny światowej - 12 listopada 1939 roku - w Sosnowcu. Po jej zakończeniu wraz z rodzicami przeniosła się do opustoszałego wówczas Bytomia. Tutaj uczyła się gry na fortepianie i uczęszczała do Państwowego Gimnazjum i Liceum Żeńskiego, w którego budynku na styku ulic Józefa Piłsudskiego i Piekarskiej mieście się obecnie wydział Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W 1962 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Później występowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, a także Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Teatrze Narodowym w Warszawie.

Hanka Borynowa z „Chłopów” i Pani Bulwa z „Toy Story 2”

Szeroka publiczność telewizyjna poznała Krystynę Królównę w serialu „Chłopi” w reżyserii Jana Rybkowskiego. Zagrała tam Hankę Borynową, czyli żonę Antka Boryny. Ten sam reżyser obsadził ją również w filmowej adaptacji powieści Władysława Reymonta.

Krystyna Królówna użyczyła swojego głosu ponad 20 postaciom z filmów zagranicznych i animowanych, w tym Pani Bulwie z „Toy Story 2”.

Przez lata była związana z Warszawą, gdzie zasiadała w Radzie Narodowej Warszawy (1988-1990) oraz Radzie Gminy Wilanów (1998-2002).

W 2001 roku otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Krystyna Królówna została pochowana w Bytomiu

Krystyna Królówna zmarła 6 lipca 2022 roku w Warszawie w wieku niespełna 83 lat.

- Była moją sąsiadką i przyjaciółką, która opiekowała się moimi kotami, kiedy wyjeżdżałam. Wspaniałą osobą, której na sercu leżał los bezdomnych zwierząt w naszej okolicy. Krysiu, odpoczywaj w pokoju - napisała dziennikarka Beata Czuma.

Aktorka została pochowana w rodzinnym grobowców na Cmentarzu Mater Dolorosa w Bytomiu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jerzy Engelking

Leszek Engelking był wierny polszczyźnie

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Czesław Czerwiński

Czesław Czerwiński zatrzymał Bytom w czasie

Krystyna Królówna

Zmarła Krystyna Królówna. Spocznie na cmentarzu w Bytomiu

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje