Kultura

Oberschlesien zagra na bytomskim finale WOŚP


Miejski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wróci do Muszli Koncertowej w Parku Kachla. Koncerty i inne atrakcje potrwają przez kilka godzin. Oczywiście nie zabraknie licytacji i światełka do nieba.

Reklama

26. finał WOŚP w naszym mieście organizuje bytomski Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. Celem tegorocznej zbiórki będzie wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Wsparcie otrzymają podstawowe oddziały neonatologiczne. W Bytomiu kwestować będzie aż 250 wolontariuszy, których spotkamy w niedzielę na ulicach całego miasta.

Jak co roku zbiórce będą towarzyszyć dodatkowe wydarzenia. Pierwszą atrakcję przygotowuje Stowarzyszenie Rowerowy Bytom, które znane jest z comiesięcznych mas krytycznych. Miłośnicy dwóch kółek o 11:00 zbiorą się na Rynku, aby wspólnie przejechać 20-kilometrową trasę z postojami w Stroszku i Miechowicach (zobacz mapę). O bezpieczeństwo rowerzystów zadba Policja, Straż Miejska oraz ambulans medyczny firmy Promed. Przejazd zakończy się w parkowej muszli koncertowej o 13:30, gdzie na uczestników będzie czekać poczęstunek i pamiątkowe zdjęcie.

Właśnie na ternie Muszli Koncertowej przy ul. Chrzanowskiego będzie mieć miejsce finał tegorocznej zbiórki WOŚP w Bytomiu. Niedługo po przyjeździe rowerzystów rozpoczną się tam koncerty. Na scenie zobaczymy następujących wykonawców: Jankes, FRG, De Łindows, Chaos, Coria oraz Oberschlesien w roli gwiazdy wieczoru. O 18:30 odbędzie się licytacja przedmiotów przekazanych na WOŚP, a dochód z niej zostanie przekazany na cel tegorocznej zbiórki. Na 20:00, jak w całej Polsce, zaplanowane jest Światełko do nieba, czyli pokaz fajerwerków.

W międzyczasie po szynach w Bytomiu i Chorzowie będzie kursować zabytkowy tramwaj typu N. Po raz pierwszy odjedzie z placu Sikorskiego o 11:20. Po drodze będzie zahaczać o Stroszek, Szombierki i Łagiewniki. Przejazd wiekowym wagonem będzie bezpłatny, lecz pasażerowie będą mogli odwdzięczyć się za jazdę wrzucając datki do puszek WOŚP.

rozklad jazdy wosp 2018 m

Przez całą niedzielę ulice, place i centra handlowe Bytomia będzie pilnować zwiększona liczba patroli Policji. Mundurowi przestrzegają wolontariuszy, aby nie prowadzili zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, źle oświetlonych, bądź uznawanych w powszechnej opinii za niebezpieczne i żeby zawsze chodzili w towarzystwie innych osób.
Z kolei darczyńcy powinni zwracać uwagę, czy wolontariusz, któremu przekazują pieniądze posiada w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, logiem WOŚP, a skarbonka jest zabezpieczona banderolami fundacji i oznaczona numerem kwestującego. W przypadku podejrzenia, że ktoś podszywa się pod wolontariusza należy poinformować o tym Policję pod numerem telefonu 997 lub 112.

fot. Roman Badura

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone