Kultura

Konferencja „Sztuka edukacji” pozwoliła odkryć perełki i upowszechnić projekty realizowane przez ludzi z pasją


Do Bytomia zjechali twórcy i animatorzy kultury z całej Polski, a wszystko za sprawą konferencji „Sztuka edukacji”, która miała miejsce w Beceku i Teatrze Rozbark.

Reklama

Przypomnijmy, że „Sztuka edukacji” stanowi cykl dorocznych konferencji dotyczących kultury w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołą a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury przy tworzeniu projektów edukacyjnych. Podczas tegorocznego spotkania, które zorganizowano w Bytomiu, uczestnicy i prelegenci zastanawiali się, co jest istotne w dzisiejszej edukacji i co chcemy przekazać w procesie uczenia. Omówiono także rolę projektów kulturalnych w życiu szkolnym. Zaprezentowano też rozmaite projekty edukacji kulturalnej i artystycznej, które przyczyniają się do budowania i pogłębiania relacji między uczniami, nauczycielami i rodzicami. Były warsztaty artystyczne i inspirujące rozmowy.

Lokalny akcent podczas ogólnopolskiej konferencji

Choć konferencja miała charakter ogólnopolski, a organizatorem była Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki oraz gmina Bytom, to tak naprawdę dzięki niej udało się zaprezentować wiele istotnych bytomskich przedsięwzięć. Była też świetną okazją do poznania bytomskich aktywistów, społeczników, którzy angażują się w działania mające na celu zmienianie wizerunku miasta. Drugiego dnia konferencji zaprezentowały się trzy organizacje. To Grupa nieformalna Landszaft z Bytomia, realizująca projekt „Piątka z przyrody!”, Fundacja Inqubator Teatralny z Bytomia, prezentująca przedsięwzięcie „Tu Teatr Bytom – Rozbark” oraz Stowarzyszenie Jarmark Kultury, czyli twórczynie projektu „Ajnfart – kulturalna brama”. Po zakończonych obradach uczestnicy udali się na spacer tematyczny po Bytomiu.

„Ajnfart – kulturalna brama”

W tym miejscu warto skupić się na wspomnianych projektach. Jednym z tych, który wzbudził największe zainteresowanie bytomian był „Ajnfart – kulturalna brama”. Został zrealizowany przez Katarzynę Jasielską i Agnieszkę Sikorę ze Stowarzyszenia Jarmark Kultury, a polegał na stworzeniu artystycznego muralu w przestrzeni miejskiej. Tym sposobem jedna z bytomskich bram przeszła metamorfozę. Chodzi oczywiście o podcienia przy ul. Gliwickiej 8. Graficiarz Jerzy Staszczyk stworzył tam mural wzorowany na starych fotografiach hotelu Lomnitz, Rynku i ul. Gliwickiej z końca XIX wieku. Warto podkreślić, że w prace budowalne zaangażowali się także uczniowie Państwowych Szkół Budownictwa. Przedstawicielki stowarzyszenia zapowiedziały podczas konferencji, że niebawem kolejna brama zostanie odmieniona. Okazuje się, że i ten projekt doczekał się już realizacji, a w bramie na rogu ul. Krakowskiej i Katowickiej pojawiły się dwa murale.

„Piątka z przyrody”

Z kolei projekt „Piątka z przyrody”, realizowany przez Grupę Nieformalną Landszaft polegał m.in. na organizacji rodzinnych pikników w Parku Miejskim, które odbywały się od czerwca do września. To jednak nie wszystko, ponieważ w ramach wydarzenia miały miejsce także warsztaty przyrodniczo-artystyczne związane m.in. z upcyklingiem, projektowniem czy dbaniem o środowisko naturalne. Idee oraz przebieg projektu podczas konferencji przedstawiła Ewa Surowiec.

Zdjęcia

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.