Kultura

„Zemsta nietoperza” ponownie w Operze Śląskiej!


Jedna z najpopularniejszych operetek wraca na afisz Opery Śląskiej! Bytomska premiera „Zemsty nietoperza” miała miejsce w 1993 roku. Po 27 latach hit Johanna Straussa syna wraca do repertuaru. Wznowienie sceniczne zaplanowano na piątek, 24 stycznia.

Reklama

Kultową „Zemstę nietoperza” reżyseruje Henryk Konwiński, który odpowiada także za choreografię, natomiast kierownictwo muzyczne objął Franck Chastrusse Colombier. Scenografię przygotował Jan Bernaś, a kostiumy - Jan Bernaś i Małgorzata Słoniowska.

Warto przypomnieć, że światowa premiera trzyaktowej operetki miała miejsce 5 kwietnia 1874 w Theater an der Wien w Wiedniu. Z kolei w Operze Śląskiej zaprezentowano ją po raz pierwszy 23 stycznia 1993 roku. Po 27 latach i jednym dniu operetka w wielkim stylu i w doskonałej obsadzie wraca do repertuaru bytomskiego teatru i to w samym środku karnawału!

Pomimo upływu 146 lat, „Zemsta nietoperza” niezmiennie bawi intrygami, trzyma w napięciu dzięki zwrotom akcji i zachwyca doskonałą muzyką. Olbrzymia w tym zasługa nie tylko partytury skreślonej ręką mistrza Johanna Straussa syna, ale i przezabawnego libretta, które stworzyli Karl Haffner i Richard Genée według francuskiego wodewilu „Le Réveillon” Henriego Meilhaca i Ludovica Halévyego. Nie można pominąć milczeniem tłumaczenia, którego dokonał Julian Tuwim, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.

Królowa operetek

- Operetka wyreżyserowana prawie 30 lat temu ma nadany kształt, ale może sporo zyskać poprzez kreacje nowych solistów. Sam jestem ciekawy, jak dzięki nim uda się wydobyć kolejny odcień poszczególnych sytuacji. Oczywiście bohaterowie dzieła są tak skonstruowani, że mają pewne cechy, ale za każdym razem pojawiają się niuanse związane z osobowością solisty, który kładzie inny muzyczny oraz aktorski akcent - podkreśla reżyser Henryk Konwiński.

To niekwestionowana numer jeden w świecie operetek! - „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa to - moim zdaniem - królowa operetek , konkurować z nią może jedynie „Wesoła wdówka” – mówi Franck Chastrusse Colombier. – Mamy tu obfitość pierwszorzędnych, wesołych kompozycji połączona z doskonałą instrumentacją, czego wspaniałym przykładem jest uwertura – zwraca uwagę kierownik muzyczny.

Czytaj dalej!

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.