Kultura

Kadrowe perturbacje w CSW Kronika


Pracownicy Centrum Sztuki Współczesnej Kronika zatrudnieni na podstawie umów cywilno-prawnych stracili pracę. W ich obronie stanęli członkowie Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. Czy rozwiązanie umów było konieczne? 

Reklama

Wraz z początkiem marca w Polsce wiele się zmieniło. Z uwagi na konieczność ograniczania rozprzestrzeniania się pandemii SARS-CoV-2 zamknięto instytucje kultury, szkoły i galerie handlowe. Finalnie wprowadzono „narodową kwarantannę”. Powoli przystosowujemy się do nowych okoliczności i uczymy się funkcjonować w nowej rzeczywistości gospodarczej, a ta nie należy do najłatwiejszych.

Koronawirus nadal zbiera żniwo – przybywa nie tylko zakażonych i zmarłych, ale dotyka on także gospodarki. Wielu przedsiębiorców zostało zmuszonych do zamknięcia swoich zakładów, a mnóstwo osób z dnia na dzień straciło pracę. Wśród nich są także pracownicy bytomskiej Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, którzy zatrudnieni byli na podstawie umów cywilno-prawnych.

Sytacja pracowników kultury jest fatalna, podobie jak osób reprezentujących wiele innych branż

W ich obronie stanęli członkowie Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej, którzy wystosowali apel w sprawie zwolnień zaadresowany do Krystyny Jankowiak-Markwicy - dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury oraz Mariusza Wołosza, prezydenta Bytomia. - Apelujemy o nierozwiązywanie umów cywilno-prawnych z pracownikami CSW Kronika. Jest dla nas oburzające, że sytuacja epidemii staje się pretekstem do pozornych oszczędności i wykorzystywania trudnej sytuacji nieetatowych pracowników. Bytomska Kronika jest jedną z najważniejszych oraz najbardziej przyjaznych twórcom instytucji artystycznych w Polsce i stanowi kulturalną wizytówkę Bytomia. Swą wysoką pozycję zawdzięcza ogromnemu zaangażowaniu pracowników, również tych zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych. Warto dodać, ze ich wkład w działalność instytucji jest niewspółmierny do niskich wynagrodzeń – podkreślają w piśmie.

Przedstawiciele Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej podkreślili też, że sytuacja ekonomiczna pracowników kultury jest dramatyczna. To jednak nie wszystko. - Zwracamy się również do Prezydenta Bytomia, by wzorem innych miast niezwłocznie podjął działania mające na celu wsparcie artystów i freelancerów współpracujących na co dzień z bytomskimi instytucjami kultury i sztuki – piszą. Z pełną treścią apelu można zapoznać się TU!

Czytaj dalej!

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.