Kultura

Regionalny Marsz dla Jezusa w Bytomiu


W przyszły poniedziałek na bytomskim Rynku odbędzie się niecodzienne wydarzenie. Członkowie Kościoła Ulicznego Bytom wyjdą na ulice, żeby wspólnie się modlić.

Reklama

Ewangelizacja, nie demonstracja

Historia Marszu dla Jezusa zaczęła się w 1989 roku w Anglii. Trzej liderzy grup chrześcijańskich chcieli zaprosić wszystkich mieszkańców do wspólnej modlitwy za Londyn. Wymyślili, że warto byłoby zorganizować duże spotkanie dla chętnych. I faktycznie, zainteresowanie pierwszym marszem przerosło oczekiwania organizatorów. W wydarzeniu wzięło udział 15 tysięcy osób, a rok później już 55 tysięcy.

W Polsce pierwsza taka akcja miała miejsce w 1992 roku i jest kontynuowana do dzisiaj. Marsze organizuje się przede wszystkim w dużych miastach: w Warszawie, Krakowie, czy Gdańsku. W poniedziałek dołączy do nich Bytom. Jak podkreślają uczestnicy, wydarzenie nie ma powiązań społeczno-politycznych, tylko jest wyrazem uwielbienia i radości płynącej ze spotkania.

- Manifestacje wiary, modlitwy i świadectwa nie są czymś nowym - opowiadają organizatorzy. - Marsze dla Jezusa mają na celu zdobycie wszystkich narodów dla Boga. Służą one publicznemu wyznaniu wiary, wyrażeniu jedności chrześcijańskiej oraz podejmowaniu walki duchowej - dodają.

Szczegóły wydarzenia

Pochód wyruszy z bytomskiego rynku w poniedziałek o godzinie 17:00. Organizatorzy mówią też o wydarzeniach towarzyszących. Jednym z nich będzie koncert rapera Mirka "Kolaha" Kolczyka. Artysta współpracował podczas swojej muzycznej kariery z zespołami takim jak: Royal Rap, Kawa oraz TGD. Występ rozpocznie się o 18:00 również na rynku. To nie wszystko. Na godzinę 20:00 zaplanowano przedstawienie teatralne „Bramy Nieba i Płomienia Piekła”.

- Kultowy spektakl, który powstał w Kanadzie. Scenariusz napisał Rudolf Krulik, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia – zapowiadają koordynatorzy wydarzenia. - Sztuka jest wystawiana na całym świecie, a od 1991 roku gości na deskach wielu scen w Polsce. Występom aktorów towarzyszy gra świateł i efekty dźwiękowe – dopowiadają.

Wstęp na wszystkie wydarzania jest bezpłatny.

Katolik może czy nie może?

Organizatorami bytomskiego Regionalnego Marszu dla Jezusa są: Kościół Uliczny Bytom, Kościół Boży w Bytomiu, centrum Chrześcijańskie Kanaan, Nowe Pokolenie oraz TIA. Chociaż na wydarzenie zaproszeni zostali chrześcijanie wszystkich wyznań i w cele pochodu wpisane jest budowanie jedności między różnymi odłamami, w wielu środowiskach pojawiają się pierwsze wątpliwości. Jedną z nich jest fakt, że wśród organizatorów czy patronów Marszu nie pojawiają się żadni oficjalni przedstawiciele większych i bardziej znanych wspólnot ani katolickich, ani protestanckich. Co prawda w poprzednich edycjach wydarzenia, które miało miejsce na terenie całej Polski brali udział członkowie różnych wyznań, w tym katolicy, ale było to dobre kilka lat temu. Kuria gliwicka, która jest odpowiedzialna za parafie na terenie Bytomia, nie wydała oficjalnego oświadczenia w sprawie „Marszu dla Jezusa”.

fot. Marsz dla Jezusa

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.