Lech Wałęsa gościem Pawła Kobylińskiego

W środę, 21 czerwca o 17:00, w gliwickiej Jazovii gościem Pawła Kobylińskiego będzie prezydent Lech Wałęsa, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, bohater opozycji w okresie PRL, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący “Solidarności”. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe: zapytania@pawelkobylinski.pl.

Kobylinski

Lech Wałęsa jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej polityki. W 1967 roku zaczynał pracę jako elektryk w Stoczni Gdańskiej, następnie został działaczem związkowym, a w trakcie wydarzeń z grudnia 1970 roku wszedł w skład komitetu strajkowego.

Odegrał ważną rolę w negocjacjach w sierpniu 1980 roku, które doprowadziły do przełomowej ugody między strajkującymi a rządem. Był współzałożycielem ruchu związkowego „Solidarność” i jego pierwszym przewodniczącym. Pomimo aresztowania i bycia internowanym, po powrocie na wolność kontynuował działalność jako przywódca podziemnej „Solidarności” aż do końca lat 80. W 1983 roku za swoją działalność otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

W 1989 był jednym z kluczowych uczestników obrad Okrągłego Stołu. Jest jedną z postaci, dzięki którym doszło do transformacji ustrojowej Polski. W 1990 roku objął stanowisko Prezydenta RP.

Znany ze swoich żywiołowych przemówień, dziś Wałęsa wciąż aktywnie komentuje sytuację polityczną w kraju. Wielokrotnie wytyka błędy partii rządzącej, zawsze podkreślając przy tym nadrzędną wartość Konstytucji. 21 czerwca o godz. 17:00 w Centrum Kultury Jazovia w Gliwicach Lech Wałęsa będzie rozmawiać z Pawłem Kobylińskim. Będzie to również okazja do zadania pytań. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy zapisać się mailowo: zapytania@pawelkobylinski.pl.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon