Legalizacja wodomierzy - co musisz wiedzieć?

Obowiązkiem każdego z nas - zarówno osoby prywatnej, jak i zarządcy budynku o charakterze komercyjnym - jest regularne opłacanie należności za wykorzystanie podstawowych mediów, czyli gazu, prądu i wody. Aby kontrolować ich zużycie, niezbędne jest posiadanie sprawnych liczników. Jednym z nich jest wodomierz, który należy regularnie poddawać przeglądowi. Jak często musi być przeprowadzana legalizacja wodomierzy, na czym właściwie polega i co się stanie, gdy o nią nie zadbasz? Poznaj najważniejsze informacje.

Licznik wody legalizacja

Na czym polega legalizacja wodomierzy?

Aby dokładnie obliczyć należność za zrealizowany przez mieszkańców danego miejsca pobór wody, konieczne są ich okresowe pomiary. To więc bardzo ważne, by zamontowane liczniki działały prawidłowo. Legalizacja wodomierzy to więc dokładne sprawdzenie, czy urządzenia są w pełni sprawne i dokładnie rejestrują przepływ użytkowanej wody. Podczas procedury specjalista upewnia się, czy stan licznika odzwierciedla realne zużycie.

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, legalizacja wodomierzy odbywa się co 5 lat. Właściciel musi udać się do wyznaczonego punktu (określa go Prezes Głównego Urzędu Miar) i poddać urządzenie kontroli. Jeśli licznik działa bez zarzutu, zostaje oznaczony dodatkową naklejką lub symbolem na plombie. To potwierdzenie, że urządzenie może być dalej użytkowane - przez kolejne 5 lat lub do momentu zniszczenia czy zauważenia usterki. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w czasie kontroli, niezbędny jest montaż nowego wodomierza.

Na terenie Chorzowa legalizacji wodomierza można dokonać w firmie GPW, której siedziba znajduje się przy ulicy Parkowej 10. Doświadczeni specjaliści zajmują się tam licznikami wszystkich średnic, a oferowane przez nich warunki są naprawdę korzystne dla klientów. Pamiętaj jednak, że ze względu na trwającą pandemię COVID-19 i wynikające z niej obostrzenia czas realizacji zlecenia może wydłużyć się do ok. 7 dni roboczych.

Legalizacja wodomierzy - przepisy

Kto i kiedy jest zobowiązany do legalizacji wodomierzy dokładnie określa obowiązujące obecnie w Polsce prawo. Na podstawie uchwały Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wiemy, że dokonać tego musi właściciel urządzenia. Licznik jest własnością osoby, która go kupiła, jednak na mocy osobnej umowy może dojść do sytuacji, że za jego kontrolę odpowiedzialny będzie użytkownik, czyli osoba korzystająca i rozliczająca się ze zużycia wody. Bardzo ważne jest jednak, by zakres zadań należących do użytkownika określić już w momencie powierzania mu lokalu - w ten sposób unikamy wielu zbędnych kłopotów.

Legalizacja wodomierzy jest możliwa tylko wtedy, gdy urządzenie jest sprawne. Jeśli podczas kontroli wyjdą na jaw usterki, jedynym rozwiązaniem jest jego całkowita wymiana. Pierwotny licznik wody może być użytkowany przez 5 lat - po tym czasie przegląd jest obowiązkowy. Należy wiedzieć, że jeśli termin określony na naklejce lub poprzez wybicie jest określony w latach, legalizacja wodomierzy obowiązuje już od 1. dnia roku. Gdy została określona w trybie miesięcznym - od 1. dnia miesiąca, w którym dokonano przeglądu jego działania.

Należy podkreślić, że choć legalizacja wodomierzy jest obowiązkowa co 5 lat, nie dotyczy to sytuacji, w której w czasie jego użytkowania wykryto nieprawidłowe działanie lub doszło do usterki. W takim przypadku obowiązkiem właściciela jest zgłoszenie zdarzenia, a następnie wymiana licznika i legalizacja nowego nowego urządzenia.

Brak terminowej legalizacji wodomierza

Brak terminowej legalizacji wodomierzy ma swoje skutki prawne. Dokładnie określa je art.26 ustawy Prawo o Miarach. Należy podkreślić, że kary mogą dotknąć zarówno wspólnoty mieszkaniowe, jak i osoby prywatne, które posiadają domy jednorodzinne. W takim przypadku to właśnie na nich spoczywa obowiązek terminowego przeglądu urządzenia.

Legalizacja wodomierzy musi być zrealizowana w wyznaczonym terminie, a licznik używany zgodnie z jego przeznaczeniem. Właściciel musi podawać prawdziwe odczyty, a gdy dojdzie do usterki, natychmiast ją zgłosić. To wszystkie najważniejsze informacje, o których musisz zapomnieć - szczegóły znajdziesz natomiast we wspomnianej ustawie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon