Licytacji EC Szombierki nie będzie. Nabywca spłacił długi właściciela?

Arche kupiło Elektrociepłownię Szombierki. - Niezależnie od medialnych doniesień podtrzymuję chęć do odkupu nieruchomości przez gminę w drodze licytacji komorniczej - zadeklarował prezydent Mariusz Wołosz. Jak jednak ustaliliśmy, do zaplanowanej licytacji nie dojdzie, ponieważ długi dotychczasowego właściciela zostały spłacone.

W środę, 19 stycznia, spółka Arche podpisała umowę przedwstępną na zakup Elektrociepłowni Szombierki. Jak potwierdziliśmy, mowa o zakupie obiekty za 10 milionów złotych od dotychczasowego właściciela - Rezonator S.A.

Nowy inwestor zamierza stworzyć wewnątrz zabytkowego obiektu hotel, a także przestrzeń dla uczelni wyższej, wydarzeń targowych oraz wystawienniczych.

Licytacji EC Szombierki nie będzie

Choć Arche od pewnego czasu kontaktowało się m.in. z Urzędem Miasta Bytom w sprawie dostępu do drogi, która prowadzi do nieruchomości, to zawarciem transakcji zaskoczeni byli wszyscy. Urzędnicy dowiedzieli się o tym z mediów.

- Dzisiaj zaprosiłem przedstawicieli tej firmy na spotkanie, aby zweryfikować tę informację i porozmawiać o planach firmy wobec EC Szombierki - napisał na Facebooku prezydent Mariusz Wołosz. - W sprawie EC Szombierki jestem realistą. Dopóki nie zobaczę, że łatany jest dach budynku wieży zegarowej, dach maszynowni czy dach kotłowni EC, nie będę wpadał w zachwyt - dodał.

- Niezależnie od medialnych doniesień podtrzymuję chęć do odkupu nieruchomości przez gminę w drodze licytacji komorniczej - zadeklarował.

Jak jednak ustaliliśmy, do zaplanowanej licytacji Elektrociepłowni Szombierki nie dojdzie. Ktoś - najprawdopodobniej nowy właściciel - spłacił długi, jakie miał wyegzekwować w ramach licytacji komornik. Wkrótce strony zostaną poinformowane o zakończeniu postępowania.

EC Szombierki ma być perłą w koronie Arche

Spółka Arche w 1991 roku zaczynała od działalności deweloperskiej. W ciągu trzydziestu lat wybudowała w sumie ponad 9000 mieszkań oraz domów. To m.in. Osiedle Królowej Marysieńki i Osiedle Albatrosów w Warszawie.

Firma, którą kieruje Władysław Grochowski, ma w swoim portfolio także kilkanaście hoteli. Część inwestycji została zrealizowana w zabytkowych przestrzeniach. To np. Zamek w Janowie Podlaskim, Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tabaco w Łodzi i Cukrownia Żnin.

Żaden z tych obiektów skalą i kosztami nie równa się jednak z EC Szombierki. Jak przyznał Władysław Grochowski, ma to być perła w koronie Arche.

Ogromne dziury w dachu EC Szombierki

Wiele pytań dotyczących przyszłości Elektrociepłowni Szombierki mają społecznicy z Kongresu Ochrony Zabytków.

- W jaki sposób Elektrociepłownia Szombierki zostanie zaadaptowana? Zostanie udostępniona mieszkańcom, a może jej wnętrza będą mogli podziwiać tylko hotelowi goście? - obawia się Joanna Budny-Rzepecka.

Zwraca również uwagę na to, że umowa przedwstępna została zawarta na pół roku i dopiero po tym czasie Arche stanie się pełnoprawnym właścicielem zabytku, o ile nie wycofa się z zakupu, a w międzyczasie jego stan będzie stale się pogarszał. Na zdjęciach z drona, które wykonaliśmy w piątek, 21 stycznia, widać wielkie dziury w dachu, który powinien zostać zabezpieczone w pierwszej kolejności. Woda rozsadza także ceglaną elewację i niszczy wieżę zegarową, której poszycie usunięto i sprzedano.

- Elektrociepłownia Szombierki to bardzo wymagająca inwestycja. Etapowy remont może trwać 10 lub 15 lat. Jeżeli w tym czasie coś pójdzie nie tak, to wrócimy do punktu wyjścia albo będziemy w jeszcze gorszej sytuacji - dodaje Joanna Budny-Rzepecka i podkreśla, że konieczna będzie ścisła współpraca oraz wsparcie samorządu, aby szansa na uratowanie EC Szombierki nie została zaprzepaszczona.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Prywatny inwestor podpisał umowę na zakup EC Szombierki

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Oszacowano wartość Elektrociepłowni Szombierki

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

EC Szombierki

Właściciel EC Szombierki sprzedał część działek

Wizualizacje EC Szombierki jako Śląskiego Centrum Nauki "Szalter"

Elektrociepłownia Szombierki jako Śląskie Centrum Nauki