Lidl buduje kolejny sklep w Bytomiu. Już szósty

W ostatnim czasie niemiecka sieć handlowa poważnie zaktywizowała się w Bytomiu. Właśnie trwa budowa szóstego sklepu pod szyldem Lidl, lecz to nie jedyne przedsięwzięcie firmy w naszym mieście.

Budowa lidla w gornikach

W czwartek odbyło się ponowne otwarcie Lidla przy ul. Strzelców Bytomskich. Sklep istnieje w tym miejscu już od lat, jednak już parokrotnie przechodził różne modernizacje. Tak też się stało i tym razem. Po trwającym około miesiąc remoncie klienci znów mogą korzystać z obiektu mieszczącego się na Osiedlu Jerzego Ziętka.

W międzyczasie rozpoczęła się budowa już szóstego Lidla w Bytomiu, który zarazem będzie pierwszym tak dużym sklepem w Górnikach. Obiekt o powierzchni ok. 1700 m2 powstaje przy skrzyżowaniu ulic Żołnierskiej (DK78) i Ptakowickiej. Oprócz budynku usługowego zostanie wybudowany parking z drogą wewnętrzną, wiaty na wózki, mur oporowy, 2 pylony reklamowe, stacja transformatorowa, natomiast wykonawca, firma Daldehog, również przeprowadzi zagospodarowanie terenu. Termin zakończenia prac wyznaczono na luty 2023 roku.

Choć Górniki są jedną z najmniejszych i najmniej zaludnionych dzielnic Bytomia, która w dodatku ma wręcz wiejski charakter, to przebiegająca przez nią Droga Krajowa nr 78 stanowi główne połączenie Tarnowskich Gór z Gliwicami. Z tego względu zlokalizowanie kolejnej inwestycji Lidla w takim miejscu nie powinno dziwić, ponieważ z pewnością będzie mógł liczyć nie tylko na lokalną klientelę, ale też na przyjezdnych.

Wielkie centrum dystrybucyjne Lidla przy Siemianowickiej

Niemiecki potentat handlowy przymierza się do innej, znacznie większej inwestycji w Bytomiu. Pod koniec marca polski oddział Lidla wystąpił do władz miasta o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy ogromnego centrum dystrybucji przy ulicy Siemianowickiej (DK94) na terenach po Zakładach Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały. Planowany obiekt miałby powstać m.in. w miejscu hałdy w pobliżu granicy z Piekarami Śląskimi. Jego powierzchnia ma wynieść ok. 80,5 tys. m2 - dla porównania Centrum Handlowe Arium Plejada jest aż o połowę mniejsze.

Centrum dystrybucyjne miałoby stworzyć blisko 400 miejsc pracy. Projektowana hala ma pełnić funkcję makrojednostki służącej do przyjmowania, magazynowania, kompletacji oraz wysyłki magazynowanego asortymentu do sklepów. Obiekt w znacznej mierze ma być zasilany z odnawialnych źródeł energii, w tym paneli fotowoltaicznych o mocy elektrycznej na poziomie max. 1500 kW. Co ciekawe sieć do końca 2022 roku chce, aby wszystkie jej nieruchomości korzystały wyłącznie z zielonej energii. W tym celu zawarto umowę ze sprzedawcą energii gwarantującą pochodzenie energii w 100% z odnawialnych źródeł.

Oprócz samej hali magazynowej planuje się m.in. budowę zaplecza socjalno-biurowego oraz miejsc załadowczo-rozładowczych, infrastruktury technicznej, wewnętrznego układu drogowego, parkingów, portierni, oczyszczalni ścieków wraz z infrastrukturą oraz zbiornika retencyjnego.

Obecnie Lidl prowadzi budowę nowego centrum dystrybucyjnego w Dobroszycach na Dolnym Śląsku, które ma rozpocząć działalność już w drugiej połowie tego roku. Jeśli uda się z powodzeniem załatwić wszystkie formalności i inwestycja przy ulicy Siemianowickiej dojdzie do skutku, to bytomski magazyn będzie 13. takim obiektem należącym do niemieckiej sieci. Najbliższe z nich znajdują się w Gliwicach i Będzinie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon