Linia 38 znów jest najkrótsza, ale tylko na chwilę

Linia tramwajowa 38 długo uchodziła za najkrótszą linię w Europie. Po przebudowie ul. Piekarskiej i Sądowej przestała nią być. Tymczasowo jednak odzyskała dawny status.

Hubert Klimek / UM Bytom
Stara enka piekarska

Przez wiele lat tramwaj 38 kursował po jednej z najkrótszych tras w Europie. Jej długość wynosiła zaledwie 1350 metrów i obejmowała tylko jedną ulicę. Tramwaj jeździł w tę i z powrotem po ulicy Piekarskiej.

Niedawno zakończona przebudowa torowisk w tym rejonie zmieniła tę sytuację, gdyż dzięki powstaniu nowych rozjazdów tramwaj może teraz skręcić z ulicy Sądowej w Powstańców Warszawskich i dalej w Moniuszki. Zdecydowano się więc wydłużyć linię 38 do placu Sikorskiego, co dało pasażerom słynnego tramwaju więcej możliwości przesiadek.

Obecnie ze względu na prowadzone prace rozbiórkowe przy ul. Katowickiej tramwaj 38 znów jeździ po dawnej trasie od kościoła św. Trójcy do Śląskiego Zakładu Pogrzebowego. Do 29 grudnia przystanki Bytom Sąd, Bytom Moniuszki i Bytom Pl. Sikorskiego nie będą obsługiwane przez tę linię. Później 38-ka wróci do kursowania po bytomskim Śródmieściu.

Linia 38 Bytom

Może Cię zainteresować:

Wraca legendarna linia tramwajowa 38. Z trasą wydłużoną do placu Sikorskiego

Autor: Michał Wroński

27/10/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon