Lombard – Reaktywacja. Bytomski „Helikopterek” chce wznowić działalność

O kultowym bytomskim lombardzie powstał film dokumentalny, który zdobywa nagrody na europejskich festiwalach. Gorzej wiedzie się bohaterom filmu, którzy musieli zamknąć swój biznes. Nie poddają się jednak i chcą wznowić działalność. W tym celu założyli internetową zrzutkę.

fot. kadr z filmu "Lombard"
Bytom Lombard

Bytomski „Helikopterek” jest prawdopodobnie największym lombardem w Europie. A właściwie był, bo jego działalność została zawieszona. Przez lata mieścił się przy ul. Wrocławskiej, naprzeciw Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Później właściciele przenieśli interes na Bobrek, a następnie do dawnego Supersamu przy ul. Kruczkowskiego.

Gdy lombard mieścił się przy ul. Wytrwałych jego załodze przez kilka towarzyszyła filmowa kamera. Tak powstał film „Lombard”, który miał premierę wiosną 2022 r. Dokument był pokazywany na ponad dwudziestu międzynarodowych festiwalach i zdobył wiele nagród.

„Lombard” odnosi sukcesy, ale samego lombardu (chwilowo?) nie ma

Bohaterom filmu widzie się o wiele gorzej. Kilkanaście miesięcy po zakończeniu zdjęć Jola i Wiesław musieli zawiesić działalność. Sprawiły to problemy finansowe spowodowane pandemią oraz wzrostem cen za czynsz i media.

- Cały towar został zmagazynowany i trwają poszukiwania nowego miejsca na biznes. Jest duża szansa, że z początkiem przyszłego roku nasi bohaterowie wznowią działalność, w centrum Bytomia. Zorganizowali na ten cel specjalną zbiórkę i liczą, że dzięki wsparciu widzów, ale i mieszkańców i władz Bytomia, uda im się reaktywować biznes – w wywiadzie dla portalu ŚLĄZAG mówił Łukasz Kowalski, reżyser filmu „Lombard”.

Zbiórka prowadzona jest w serwisie zrzutka.pl. Celem jest zebranie 30 tys. zł na wynajęcie, wyremontowanie oraz wyposażenie nowego miejsca dla bytomskiego „Helikopterka” (27 grudnia 2022 r. na koncie było blisko 4 tys. zł). To sukces filmu „Lombard” zmotywował parę biznesmenów z Bytomia do tego, by spróbować jeszcze raz.

Lombard Na planie filmu

Może Cię zainteresować:

„Lombard” zdobywa nagrody, gorzej wiedzie się jego bohaterom. „Działalność lombardu jest chwilowo zawieszona, trwają poszukiwania nowego miejsca na biznes”

Autor: Maciej Poloczek

25/12/2022

Film dokumentalny Lombard robi furorę

Może Cię zainteresować:

Film dokumentalny Lombard robi furorę

Autor: reklama

09/11/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon