Lubuskie – polska Toskania na zachodzie kraju

Winnicowy krajobraz przypominający Toskanię, park wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, system podziemnych fortyfikacji porównywany do Linii Maginota, morena czołowa widziana z kosmosu czy unikalny w skali europejskiej obszar ornitologiczny – takie jest Lubuskie, region położony wzdłuż polsko-niemieckiej granicy, w odległości ok. 100 km od Berlina!

Byt zdjecie glowne

Już od X wieku krajobraz ziem lubuskich upiększały liczne winnice. Pogoda w naszym regionie nie jest tak łagodna, jak w winiarskich regionach Francji czy Włoch, ale odpowiednie, pagórkowate ukształtowanie terenu zapewnia dobre nasłonecznienie stoków, co przekłada się na udane zbiory.

zdjecie 1

Lubuskie to Polska Toskania!

Znajdziecie tu kilkadziesiąt pięknie położonych winnic, wina przygotowywane ze starych, rosnących tu od setek lat szczepów oraz winiarskie wydarzenia. Zwiedzanie winiarskiego szlaku (można odwiedzić nawet kilkadziesiąt winnic na południu i północy regionu) zacznijcie od Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze - LINKUJEMY - https://centrumwiniarstwa.pl. Znajduje się ono u stóp wzgórza, na którym rozciąga się największa - licząca 35 ha - samorządowa winnica w Polsce. Centrum zostało otwarte w październiku 2015 r. i jest to jedyne „żywe” muzeum wina w Polsce. Wewnątrz budynku można zapoznać się z tradycjami winiarskimi na Ziemiach Lubuskich, zobaczyć jak produkowane jest wino oraz poznać pozostałe atrakcje turystyczne regionu. Na zewnątrz Centrum zaprasza specjalnie przygotowanymi miejscami do odpoczynku, gdzie mile widziani są też rowerzyści. Przed budynkiem znajduje się parking.

zdjecie 2

Lubuskie Centrum Winiarstwa można zwiedzić przy pomocy multimedialnego przewodnika w trzech wersjach językowych (polskiej, niemieckiej i angielskiej). W trakcie roku w Centrum odbywa się wiele imprez winiarskich, z Lubuskim Festiwalem Otwartych Piwnic i Winnic oraz Winobraniem na Winnicy na czele. Centrum służy również integracji środowiska winiarskiego, stanowi bazę do nauki enologii dla studentów, jest punktem informacji turystycznej.

zdjecie 3

Ponad 100 winnic funkcjonuje w Lubuskiem

Uprawa winorośli na Środkowym Nadodrzu to setki lat tradycji. Najwięcej winnic było skupionych w okolicach Zielonej Góry, Gubina, Krosna Odrzańskiego, Sulechowa i Babimostu. Najdłużej istniały winnice w Zielonej Górze, gdzie ostatnią z nich – w celu produkcji wina – uprawiano aż do 1977 r. Większość współczesnych winnic – a jest już ich ponad 100 – założono w ciągu ostatnich kilkunastu lat, choć kilka z nich jeszcze w latach 80. XX wieku. Zainteresowanie zakładaniem winnic rozpoczęło się w 2002 r. i trwa do dziś, a kamieniem milowym w odradzaniu winiarstwa jest właśnie powstanie Samorządowej Winnicy i Lubuskiego Centrum Winiarstwa.

zdjecie 4

W malowniczych lubuskich winnicach nie tylko można degustować wina tak szlachetnych odmian jak Regent, Pinot Noir, Traminer, Saint Laurent oraz specjałów bazujących na winogronowych produktach, ale także posłuchać, z jaką dumą o swoich osiągnięciach w uprawie winorośli opowiadają właściciele winnic.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Magiczna Suwalszczyzna kraina uformowana przez lodowiec To w Suwałkach warto spędzić rekordowo długą Majówkę 2023

To w Suwałkach warto spędzić rekordowo długą Majówkę 2023

Nowość na torze E1GOKART Chorzów. Wyścigi dla każdego!

Nowość na torze E1GOKART Chorzów. Wyścigi dla każdego!

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe. Sprawdź te oferty

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe

Ferie Last Minute zdjęcie główne do artykułu

Ferie zimowe 2023 last minute. Fajne oferty

BPK Sp. z o.o. zabezpieczyło rurociągi w rejonie zapożarowanej hałdy

BPK zabezpieczyło rurociągi w rejonie zapożarowanej hałdy

Multisensoryczna wystawa Van Gogha

Multisensoryczna wystawa VAN GOGHA w Katowicach!

Zdjęcie główne zamek 1

Wakacje tropem historii? Świecie zaprasza!