Priorytet dla tramwaju w Bytomiu. W zmianie pomoże dotacja od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Bytom chce przebudować skrzyżowanie ulicy Chorzowskiej z Arki Bożka tak, by nadać priorytet przejeżdżającym tamtędy tramwajom. W inwestycji pomóc ma dotacja z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Mniejsze mają być za to dotacje Metropolii na inne przedsięwzięcia, m.in. na program modernizacji mieszkań.

fot. UM Bytom
Tramwaj w Bytomiu

W programie zapowiedzianej na środę (24 kwietnia 2024 r.) sesji zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii znalazł się projekt uchwały o udzieleniu Bytomiowi niespełna 640 tys. zł dotacji na przebudowę skrzyżowania ulicy Chorzowskiej z Arki Bożka. W wyniku tej inwestycji priorytet mają uzyskać przejeżdżające tamtędy tramwaje.

To nie pierwsza tego typu inwestycja w Bytomiu, która otrzyma dofinansowanie z budżetu Metropolii. W 2023 roku miastu przyznano 1,9 mln zł dotacji na rozbudowę sygnalizacji świetlnej na 15 skrzyżowaniach celem nadania priorytetu dla tramwaju.

Priorytet dla tramwajów na skrzyżowaniach w Bytomiu

Pieniądze te na linii tramwajowej nr 7 pomogą w rozbudowie sygnalizacji na skrzyżowaniu placu Wolskiego z ulicami Miarki, Jagiellońskiej, Zabrzańskiej i Łagiewnickiej, a także skrzyżowania ulic Świętochłowickiej, Fabrycznej i Ludowej oraz ulic Świętochłowickiej, Ostatniej i św. Piotra.

Wzdłuż przebiegu linii nr 6 rozbudowane będą:

  • skrzyżowanie ul. Wrocławskiej i Reja,
  • skrzyżowanie ul. Chorzowskiej, Miarki, Siemianowickiej i Witczaka,
  • Pszczyńskiej w Rozbarku,
  • Chorzowskiej w rejonie Media Markt.

Z kolei dla linii nr 19, gdzie rozbudowana zostanie nie tylko sama sygnalizacja, ale skonfigurowane zostaną też jej sterowniki, prace będę prowadzone na 8 skrzyżowaniach: Strzelców Bytomskich w rejonie ZG „Eko Plus”, Strzelców Bytomskich w rejonie drogi osiedlowej /Vitor/, Strzelców Bytomskich - pl. Żeromskiego, Strzelców Bytomskich w rejonie ul. Sikorskiego, Strzelców Bytomskich - Narutowicza, Strzelców Bytomskich - Szymały, Strzelców Bytomskich - Wojciechowskiego oraz Strzelców Bytomskich - Długa - Władysława Łokietka.

Już w zeszłym roku zapowiadano, że w ramach dofinansowania z GZM opracowana zostanie też dokumentacja projektowa przebudowy skrzyżowań ul. Strzelców Bytomskich i Narutowicza w Stroszku, Wrocławskiej i Łużyckiej w Śródmieściu oraz Chorzowskiej i Arki Bożka w Rozbarku celem wprowadzenia w przyszłości priorytetu dla tramwaju.

Mniejsze dotacje Metropolii na trzy programy w Bytomiu

W programie środowej sesji zgromadzenia GZM pojawił się również projekt uchwały zmniejszającej Bytomiowi kwoty dotacji celowej udzielanej w lutym w ramach Funduszu Odporności. Miasto ma dostać mniejsze wsparcie na termomodernizację oraz zmianę systemów ogrzewania nieruchomości zlokalizowanych w Śródmieściu (z 1,8 mln zł na niespełna 699 tys. zł), likwidację niskiej emisji (z650 tys. zl do 527,7 tys. zł) oraz modernizację mieszkań (z 2,1 mln zł na 1,2 mln zł).

Byt wolosz rynek2

Może Cię zainteresować:

Poprawa finansów miasta, inwestycje drogowe i budowa basenu wśród priorytetów Wołosza po wygranych wyborach. Co dalej z Szybem Krystyna? ,,Pojawiło się światło w tunelu"

Autor: Szymon Karpe

15/04/2024

Bytom stacja PKP T Staniek 2

Może Cię zainteresować:

Na hali peronowej stacji PKP zamontowano nowe napisy "Bytom". Pamiętajmy, że to ledwie jeden z trzech takich obiektów w Polsce

Autor: Michał Wroński

12/04/2024

Przemo lukasik szyb krystyna bytom

Może Cię zainteresować:

Architekt Przemo Łukasik: Szyb Krystyna może być jednym z symboli rewitalizacji Bytomia. Ten impuls jest potrzebny

Autor: Katarzyna Pachelska

06/04/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon