Malutki pareczek zamiast wyrwy w zabudowie. Zielona Strefa gotowa

Prace przy budowie parku kieszonkowego przy ulicy Katowickiej dobiegły końca. Mieszkańcy długo na to czekali, ale wygląda na to, że było warto!

Zielona strefa przy ul katowickiej

Mało zieleni w ścisłym centrum

Po przebudowie ulicy Katowickiej mieszkańcy narzekali na brak zieleni i miejsc, gdzie można spędzić czas z dziećmi na świeżym powietrzu. Rzeczywiście w ścisłym centrum Bytomia trudno o taką przestrzeń. Najbliższy plac zabaw znajduje się na boisku podstawówki przy ul. Strażackiej, czyli jakieś pół kilometra w linii prostej.

W jednej z ostatnich edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Katowickiej zgłosili pomysł utworzenia tzw. parku kieszonkowego w miejscu po rozebranej kamienicy w pobliżu skrzyżowania z ul. Rostka. Mimo sporego poparcia nie starczyło środków na realizację tego projektu, jednak tak spodobał się władzom miasta, że postanowiono poszukać dla niego pieniędzy poza budżetem partycypacyjnym.

Zieloną Strefę zaprojektowano wraz z mieszkańcami

Na wcielenie pomysłu mieszkańców w życie pozwoliło pozyskanie przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów dofinansowania z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zanim jednak przystąpiono do prac, architekci pracujący nad zagospodarowaniem tego terenu przeprowadzili konsultacje społeczne, w których osoby mieszkający przy Katowickiej i najbliższym sąsiedztwie mogli wyrazić czego im brakuje i jakie mają oczekiwania wobec tego miejsca.

We wrześniu zeszłego roku wykonawca - firma Sorted - rozpoczęła prace w terenie. Po kilku miesiącach zaniedbana działka zmieniła się nie do poznania. Aż trudno uwierzyć, że tyle rzeczy zmieszczono na tak małej powierzchni. Jest tu ścianka wspinaczkowa, plac zabaw z piaskownicą, leżaki i ławki, karmniki dla ptaków i domki dla owadów, stojaki rowerowe, park linowy, gabinet luster oraz wielki napis Bytom. Dodatkowo cały teren został efektownie podświetlony w nocy. By uchronić Zieloną Strefę przed ewentualnymi dewastacjami, zainstalowano w niej system kamer monitoringu.

Wartość prac wyniosła 1 mln 347 tys. zł, z czego 370 tys. zł pochodzi z dofinansowania ze środków Funduszu Solidarności GZM.

Wielkie otwarcie Zielonej Strefy przy Katowickiej

Już w najbliższy czwartek, 9 czerwca w godzinach 15:00 - 17:00 odbędzie się wielkie otwarcie Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej 29. W programie przewidziano atrakcje dla małych i dużych: gry planszowe, gry podwórkowe, warsztaty plastyczne i malowanie twarzy. Do udziału zapraszani są wszyscy Bytomianie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

EC Szombierki

Inwestor rozpoczął prace wewnątrz EC Szombierki

Nowy projekt Bytomia

Ruszyła przebudowa Kwietniewskiego - szklany budynek wkrótce

Modernizacja Szkoły Podstawowej Specjalne nr 2 w Bytomiu

Placówka oświaty w Bytomiu przejdzie modernizację

Szyb Krystyna

Wokół Szybu Krystyna powstaje ogrodzenie… z kafelków

Remont Zaułka

Najstarsza i... najwęższa ulica Bytomia przechodzi odnowę

Rynek w Bytomiu Odwodnienie

Kolejna naprawa bytomskiego Rynku. Ogłoszono przetarg

Konferencja prasowa w EC Szombierki

Nowy właściciel EC Szombierki. Konkretów brak