Mariusz Wołosz złożył przysięgę. Rozpoczęła się nowa kadencja samorządu

Samorządy lokalne rozpoczęły nową kadencję. Dziś prezydent i radni złożyli przysięgi. 12 z nich uczyniło to po raz pierwszy.

Hubert Klimek / UM Bytom
Mariusz wolosz mandat

Dziś odbyła się pierwsza sesja Rady Miejskiej w kadencji 2024 - 2029. Zgodnie ze zwyczajem obrady poprowadził najstarszy wiekiem członek rady. W tej kadencji rolę przewodniczącego-seniora pełnił 69-letni Piotr Bula, który już 25 lat zasiada w bytomskiej Radzie Miejskiej i tym samym jest najdłużej urzędującym radnym w Bytomiu.

Nowo wybrani radni otrzymali mandaty oraz złożyli ślubowanie. W tej kadencji do grona rajców weszło wiele nowych osób. W 25-osobowej radzie aż 12 członków jest debiutantami. Są to: Beata Adamczyk-Nowak, Dawid Dąbrowski, Waldemar Gawron, Tymoteusz Jabłoński, Kamil Jaszczak, Magdalena Koloch, Izabela Kozak, Witold Krieser, Krzysztof Niewiadomski, Kamil Probierz, Dominika Sobczak i Barbara Wadowska. Oprócz nich do rady weszło 13 osób, które znamy z poprzednich kadencji: Maciej Bartków, Piotr Bula, Maciej Gajos, Mariusz Janas, Michał Napierała, Grzegorz Nowak, Iwona Pakosz, Piotr Patoń, Teresa Polak, Alfred Pyrk, Michał Staniszewski, Joanna Stępień, Andrzej Wężyk.

W nowej kadencji aż 14 mandatów przypadło Koalicji Obywatelskiej, 8 mandatów uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, natomiast 3 mandaty zdobyła Trzecia Droga.

Podczas pierwszej sesji radni wyłonili ze swojego grona prezydium rady. Na funkcję przewodniczącego po raz kolejny został wybrany Michał Staniszewski, zaś jego zastępcami zostali Joanna Stępień, Grzegorz Nowak i Andrzej Wężyk. Radni powołali również składy komisji Rady Miejskiej.

Mariusz Wołosz złożył przysięgę

Dziś ślubowanie złożył również prezydent Mariusz Wołosz. To będzie już jego druga kadencja. W tegorocznych wyborach samorządowych otrzymał aż 26 284 głosów bytomian, co zapewniło mu 62,10 proc. poparcia i wybór na urząd już w pierwszej turze głosowania.

– Ponad 62% bytomian biorących udział w wyborach samorządowych oddało na mnie swój głos. To dowód wielkiego zaufania, jakim obdarzyli mnie mieszkańcy. Z całego serca dziękuję wszystkim bytomianom za nieustanny kontakt i dziękuję wszystkim, którzy pozytywnie ocenili moją dotychczasową pracę – mówił po złożonym ślubowaniu prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz. – Wspólnie z mieszkańcami i we współpracy z radnymi chcę utrzymać tempo zmian w Bytomiu. Wśród priorytetów na nadchodzące lata, jakie sobie wyznaczyliśmy jest m.in.: kompleksowa przebudowa kolejnych dróg, remont chodników, budowa dróg rowerowych, przebudowa i zazielenienie Rynku, budowa nowego dworca autobusowego, nowych żłobków i przedszkoli, kontynuacja rewitalizacji Bytomia, remontów mieszkań i kamienic oraz budowa nowego ogólnodostępnego basenu krytego. Podobnie jak w poprzedniej kadencji, będę w mieszkańcami w stałym kontakcie – podkreślał prezydent Mariusz Wołosz.

W dzisiejszej uroczystości wzięły udział tłumy ludzi. Na zaprzysiężenie radnych i prezydenta przybyli m.in.: Honorowy Obywatel Miasta Bytomia prof. Piotr Obrączka, parlamentarzyści RP – senator Halina Bieda i poseł Piotr Strach, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Jacek Brzezinka, przedstawiciele miejskich jednostek i organizacji w Bytomiu oraz lokalni przedsiębiorcy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon