Masowe podwyżki w sklepach. Wzrost cen nie ominie także IKEA

W grudniu 2021 poziom inflacji wyniósł 8,6 procenta. Pierwsze podwyżki cen są już zauważalne w sklepach. Drożeje nie tylko żywność, ale również produkty, których cena pośrednia związana jest z kosztami produkcji. Podniesienie cen zapowiedziało także przedsiębiorstwo IKEA.

W sklepach spożywczych można zauważyć pierwsze efekty podwyżek cen. W zależności od rodzaju produktu, podwyżki zaczynają się od kilku, a kończą na kilkudziesięciu procentach. Obecnie najgorzej jest w warzywniakach, gdzie rachunek w porównaniu z grudniem może być wyższy o ponad 50%.

- Wiele cen poszło w górę. Papryka była za 13,50 zł, dziś kosztuje już 17,50 zł. Za sałatę trzeba było zapłacić 3,50 zł, a obecnie już 6 zł. Jedynie cena banana spadła z 6 na 4 złote, ale nie jest już najświeższy - mówi nam sprzedawczyni z bytomskiego warzywniaka.

Inne ceny również poszybowały w górę, choć nie jest to tak widoczne. Jak wyjaśnia nam sprzedawczyni, kilka miesięcy temu kapusta biała była sprzedawana za główkę, teraz, by ujednolicić wagę i tym sposobem zaoszczędzić, cena została ustalona za kilogram. Właściciel warzywniaka wyrównuje ceny na podstawie faktury. Dlatego ceny gotowych produktów również ulegają kilkunastoprocentowym podwyżkom.

- Nasi klienci kupowali kiedyś surówkę z czerwonej kapusty za 4,5 zł. Od stycznia cena to 5 złotych - dodaje.

Podwyżki nadejdą z nową dostawą towarów

Jednak dla większości klientów sieci spożywczych i hurtowni zmiany cen nie są jeszcze dostrzegalne. Jak tłumaczy nam kasjerka z bytomskiej Żabki, dopiero po nowej dostawie towaru klienci "dostaną po kieszeniach".

- Na razie nic się nie zmieniło, ceny są takie same. Dostawa będzie na dniach, dopiero wtedy podwyżki będą zauważalne. Podejrzewam, że najbardziej widoczny wzrost cen będzie na alkoholach - wyjaśnia kasjerka.

Podobna sytuacja jest w piekarniach. Ostatnie podwyżki były tam na przełomie września i października 2021 r. i jak mówi nam sprzedawczyni, dopiero w lutym będzie można zauważyć zmianę, gdy na cenę przełoży się wzrost kosztów za ogrzewanie i prąd.

O realne efekty podwyżek zapytaliśmy także w bytomskiej aptece, jednak jak stwierdziła farmaceutka ceny leków refundowane są zmieniane średnio co dwa miesiące, więc trudno w takim przypadku mówić o jednoznacznym wzroście cen.

IKEA i zakłócenia w łańcuchach dostaw

Pierwsze niepokojące oznaki z sieci IKEA pojawiły się jesienią 2021 roku, wówczas klienci skarżyli się na opóźnienia w dostawach produktów. Przedsiębiorstwo tłumaczyło się, że ma to związek z pandemią, i spowodowanym nią zakłóceniem w łańcuchach dostaw oraz zwiększonym popytem na ich produkty. Po kilku miesiącach klienci zauważyli pierwsze podwyżki cen produktów.

– Podobnie jak w przypadku wielu innych branż, jako IKEA wciąż borykamy się ze znacznymi ograniczeniami w transporcie międzynarodowym i dostępie do surowców, co skutkuje wzrostem kosztów, a prognozy dotyczące nadchodzących miesięcy nie przewidują zatrzymania się tego procesu. Podejmujemy ten trudny krok już teraz, aby mieć pewność, że będziemy w stanie realizować nasz cel, jakim jest tworzenie lepszego życia codziennego dla wielu ludzi oraz aby chronić naszą konkurencyjność i odporność – powiedziała w rozmowie z dlahandlu.pl Anita Ryng, dyrektorka ds. komunikacji IKEA Retail w Polsce.

Podwyżki cen będą różniły się w poszczególnych krajach w zależności od lokalnej presji inflacyjnej i dostępności surowców. Jednak Polska w tym przypadku może okazać się jednym z liderów najwyższych cen.

- IKEA podwyższy w 2022 roku ceny średnio o 9 procent na całym świecie . W Polsce wzrost może sięgnąć nawet 40 procent - napisał na Twitterze Janusz Piechociński, były wicepremier.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego