Miasto

Będą nowe parkomaty


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

Obok parkomatów stojących przy śródmiejskich ulicach pojawiły się duże, czarne skrzynie. Kryją nowe urządzenia do pobierania opłat za postój.

Granatowe automaty wkrótce znikną z krajobrazu Bytomia. Nikt, a w szczególności kierowcy, raczej nie będzie za nimi płakać. Mimo to za parkowanie w centrum miasta nadal będzie trzeba płacić. Innego wyjścia nie ma - śródmiejska zabudowa ukształtowała się przed wiekami, kiedy nie było jeszcze samochodów, dlatego dziś nie ma w niej zbyt wiele przestrzeni, aby pomieścić ciągle rosnącą liczbę pojazdów. Zadanie pobierania opłat za postój przejmą nowe urządzenia, które w ostatnim czasie ustawiono na zlecenie Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w ramach projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych.

Reklama

ŚKUP to największy projekt elektronicznej karty miejskiej w Polsce. Plastikowa plakietka będzie służyć mieszkańcom GOP m.in. za bilet autobusowo-tramwajowy, ale także za elektroniczną portmonetkę, za pomocą której będzie można np. zapłacić za wstęp na basen, czy za parkowanie. Spersonalizowane karty będzie można otrzymać w specjalnych Punktach Obsługi Klienta lub zamówić przez portal internetowy ŚKUP, natomiast karty niespersonalizowane będą dostępne także w Stacjonarnych Automatach Doładowania, gdzie także będzie można na bieżąco doładowywać oba rodzaje kart. Urządzenia już działają, ale na razie można jedynie kupować za ich pomocą zwykłe bilety. Ze względu na stopień skomplikowania projektu spowodowany szeroką funkcjonalnością karty, wprowadzenie jej do użytku już kilkakrotnie zostało przesunięte. Aktualnym terminem uruchomienia systemu jest styczeń lub luty 2015. Koszt wdrożenia i utrzymania przez 65 miesięcy wynosi 189,6 mln zł. Inwestycję współfinansuje Unia Europejska.

Choć ŚKUP obejmuje swoim zasięgiem w ponad dwudzieścia miast, to nowe parkomaty będą działać tylko w sześciu. Poza Bytomiem automaty zostaną uruchomione również w Chorzowie, Katowicach, Piekarach Śląskich, Tychach i Zabrzu. Będzie można w nich płacić zwykłymi monetami, ale także bezgotówkowo za pomocą karty ŚKUP. Dzięki temu kierowcy nie będą musieli już wozić ze sobą odliiczonej sumy drobnych do zapłaty za postój w Śródmieściu, bo wystarczy mieć ze sobą doładowaną kartę. Co ciekawe, w przeciwieństwie do starych parkomatów, nowe będą wydawać resztę przy płatności monetami.

Do końca roku nowe automaty parkingowe jeszcze będą zamknięte w skrzyniach. Dzięki nim nieczynne maszyny są chronione przed wandalami.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (15 replies).

Paweł P Avatar
Paweł P odpowiedział w temacie: #163076 2015/11/25 18:25
Zainstalowałem dzisiaj na Windows Phone. Oczywiście jeszcze nie ma do wyboru SPP w Bytomiu, ale cała rejestracja i dodanie karty przebiegła bez problemu. Do wyboru jest parkowanie "od teraz" i możliwość wybrania czasu parkowania z góry.
wigru Avatar
wigru odpowiedział w temacie: #163068 2015/11/25 13:07
Instalowałem wczoraj ta aplikację, tzn. próbowałem bo na 30 urządzeń mobilnych jakie posiadałem zgodna była z jednym, może dwoma. Takie rzeczy to tylko w Bytomiu, odtrąbić sukces, ale tylko znikomy procent społeczeństwa może z tego skorzystać... Chyba, że wszyscy będą mieli najnowsze Galaxy S6 z Androidem 5.0...
przemo77 Avatar
przemo77 odpowiedział w temacie: #163048 2015/11/24 20:16

W czasie Rejestracji jednym z kroków jest podłączenie do aplikacji karty płatniczej, która będzie źródłem środków na opłacanie parkowań Twojego pojazdu. Cała operacja jest możliwa dzięki współpracy z MasterCard® Mobile. Po podłączeniu karty możesz płacić za parkowanie za pomocą CityParkApp.
Jeśli masz już konto w MasterCard® Mobile uruchomienie płacenia za parking będzie jeszcze łatwiejsze!


to mi się tak średnio podoba ..... zobaczymy
Paweł P Avatar
Paweł P odpowiedział w temacie: #163047 2015/11/24 19:01
Do mnie nie raczyli (jeszcze) odpisać.
Tak czy inaczej będzie trzeba zainstalować kolejną aplikację (bo za bilet tramwajowy tym nie zapłacę) i założyć konto. Jak za rok będzie kolejny przetarg (nie wiem na ile lat jest ta obsługa SPP?), to być może znowu będzie trzeba zrobić to samo, bo postępowanie wygra inna firma.
erszesc Avatar
erszesc odpowiedział w temacie: #163039 2015/11/24 13:21
Odpowiedź z MZDiM:

Miejski Zarząd Dróg i Mostów informuje, że z dniem 27.11.2015 r. wygasa umowa zawarta na obsługę Strefy Płatnego Parkowania (SPP) w tym na usługę płatności mobilnych moBILET.

W związku ze zbliżającym się terminem zakończenia umowy, w wrześniu bieżącego roku MZDiM ogłosił nowy przetarg na obsługę SPP przy użyciu parkomatów Śląskiej Karty Usług Publicznych oraz płatności mobilnych.

Wykonawca wyłoniony w wyniku ogłoszonego przetargu zaproponował realizację płatności mobilnych poprzez system CITY PARK APP, system ten całkowicie spełnia wymogi postawione w specyfikacji przetargowej, ponadto posiada nowe rozwiązanie dotyczące sposobu płatności (przedpłata lub karta płatnicza). Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie: www.cityparkapp.pl

W związku z powyższym dokonywanie płatności za postój pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu przy użyciu usługi moBILET możliwe będzie wyłącznie do dnia 27.11.2015 r. po tym czasie usługa zostanie wyłączona.

W nawiązaniu do informacji przekazywanych przez operatora usługi moBILET, Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu pragnie zaznaczyć, iż wybór operatora usługi płatności mobilnych odbył się zgodnie z obowiązującą Ustawą Prawo zamówień publicznych na podstawie ogłoszonego przetargu.
Miejski Zarząd Dróg i Mostów nie posiada możliwości przedłużenia umowy.

Reklama: