Miasto

Wieża wodna już z napisami [ZDJĘCIA]


Wieża wodna przy ul. Oświęcimskiej wita kierowców przejeżdżających autostradą A1. Na wyremontowanym obiekcie pojawiły się zapowiadane napisy.

Reklama

Wieża należąca do Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego otrzymała drugie życie. Dzięki interwencji Towarzystwa im. Ignatza Hakuby udało się uratować ją przed rozbiórką, gdyż ponowna analiza jej stanu technicznego wykazała, że jej remont jest możliwy do przeprowadzenia stosunkowo niskim kosztem. Na początku roku ruszyły prace budowlane, w ramach których zabezpieczono odsłonięte elementy zbrojenia i naprawiono ubytki elewacji. W ostatnim czasie cała konstrukcja otrzymała nowe kolory: zbiornik i nogi pomalowano na biało, a walec mieszczący klatkę schodową na czarno.

W ciągu ostatnich dni na elewacji pojawiły się dwa napisy. Od strony miasta widnieje wielkie "BPK", natomiast po przeciwnej stronie wymalowano nazwę naszego miasta. Drugi z wymienionych napisów jest bardzo dobrze widoczny z autostrady A1. Jadąc w kierunku Pyrzowic bez trudu można dostrzec białą wieżę z umieszczonym na niej komunikatem. Budowla stała się więc szczególnym witaczem, który informuje kierowców mknących autostradą w jakim mieście się znajdują.

BPK planuje jeszcze zamontować na wieży oświetlenie, by ta po zmroku wyglądała jeszcze efektowniej. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami firmy obiekt ma być udostępniany w roli punktu widokowego. Jest to bowiem znakomite miejsce do podziwiania panoramy Bytomia - jednej z najpiękniejszych na Górnym Śląsku.

Wieża ciśnień przy ul. Oświęcimskiej została wybudowana w 1936 roku. Wówczas była jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu. Wzniesiono ją przy wykorzystaniu betonu opartego na żwirze odrzańskim charakteryzującym się szczególnymi cechami fizyko-mechanicznymi. Posiadał on niespotykaną wcześniej wytrzymałość, która pozwoliła projektantom na zmniejszenie stopnia zbrojenia. Ponadto konstrukcja wieży została zabezpieczona przed wstrząsami ziemi niczym współczesne drapacze chmur w Japonii. Trzy nogi, na których stoi, zostały posadowione na łożyskach, natomiast klatka schodowa stanowi osobną, niezależną konstrukcję od reszty. Dzięki temu szkody górnicze nie są dla niej groźne, gdyż wieża sama się stabilizuje.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.