Miasto

Górniczy pierwszy raz na plusie


Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, czyli popularny "Górniczy" pierwszy raz od 15 lat zanotował dodatki wynik finansowy. To ogromny sukces dla placówki, która jeszcze kilka lat temu była 20 mln zł na minusie.

Reklama

Ze Szpitala Górniczego co rusz docierają pozytywne wiadomości. Placówka wygrzebuje się z tarapatów finansowych i powoli wychodzi na prostą. To wynik starań dr Jerzego Pieniążka, który w 2014 roku objął funkcję dyrektora szpitala. Przeprowadził restrukturyzację zadłużenia, jak również bez redukcji zatrudnienia i cięcia pensji załogi znacząco ograniczył koszty funkcjonowania lecznicy.

Dwa lata temu Pieniążek wprowadził program naprawczy, w ramach którego każdy oddział został zobligowany do prowadzenia tzw. Książki Ekonomicznej, zawierającej wyliczenia ponoszonych kosztów i wartość kontraktu z NFZ, aby na koniec roku starał się wykazać pozytywny wynik finansowy. Dzięki zwiększeniu dyscypliny finansowej, udało się osiągnąć sukces.

- Oddziały szpitalne zanotowały zysk, a Izba Przyjęć, zmniejszyła stratę - poinformowała Małgorzata Smoleń, dyrektor ds. ekonomicznych WSS nr 4. Koszty działalności całego szpitala zmalały, w tym także koszty obsługi zadłużenia. Jak wykazano w sprawozdaniu finansowym na koniec 2015 roku placówka zanotowała zysk w wysokości ok. 50 tys. zł. To nieduża kwota, lecz samo uzyskanie dodatniego wyniku jest ogromnym osiągnięciem, zważywszy, iż na koniec 2012 roku strata wynosiła blisko 12 mln zł, a w 2010 roku sięgała niemal 20 mln zł. Ten mały zysk pokazuje więc, że szpital coraz lepiej sobie radzi.

Dyrekcja prowadzi również analizę umów z partnerami, która daje już pierwsze efekty. Na przykład zawarto nową, korzystniejszą umowę ubezpieczeniową, za sprawą której placówka w ciągu trzech lat zaoszczędzi około pół miliona złotych. Niestety na szpitalu nadal ciążą pożyczki zaciągnięte w poprzednich latach na działalność placówki. Tylko w zeszłym roku trzeba było oddać 11,3 mln zł wierzycielom, a do spłacenia jest jeszcze ponad 45 mln zł.

Mimo to WSS nr 4 stara się modernizować swoją infrastrukturę. Bytomski szpital jako jeden z niewielu w regionie przeszedł proces informatyzacji zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia. Lekarze, pielęgniarki i pracownicy administracji elektronicznie zlecają badania i wypisują recepty, a papierowa dokumentacja jest generowana automatycznie. Z nowoczesnego systemu korzystają również sami pacjenci, bowiem od teraz mogą zarejestrować się do lekarza przez Internet i w ten sposób uniknąć straty czasu na stanie w kolejkach. Umożliwia to Szpitalny Portal Informacyjny WSS nr 4.

To nie wszystko. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zakupiono nowy ultrasonograf, aparat rentgenowski i nowoczesny angiograf. - Mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli diagnozować pacjentów za pomocą rezonansu magnetycznego – zapowiada dyrektor Jerzy Pieniążek.

fot. WSS nr 4

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone