Miasto

Tak zasypują szyb kopalniany [VIDEO]


Likwidacja infrastruktury Kopalni Centrum nabiera tempa. W ciągu najbliższych miesięcy z powierzchni ziemi zniknie wiele obiektów wykorzystywanych dotąd przez ten zakład. Wśród nich jest peryferyjny szyb Jan.

Reklama

Jak informowaliśmy na początku maja, Spółka Restrukturyzacji Kopalń ogłosiła przetargi na likwidację dziewięciu obiektów na terenie KWK Centrum. Docelowo mają zostać rozebrane aż 43 budynki i budowle. Tymczasem w ostatnich dniach wyburzono m.in. zabudowania wzdłuż ulicy Łużyckiej, gdzie wcześniej swoją siedzibę miały związki zawodowe, dział socjalny i PCK HDK "Centrum".

Prace likwidacyjne obięły już także oddalony o ok. 3,5 km od KWK Centrum peryferyjny szyb Jan. Zgłębiono go w 1972 roku w środku Lasu Bytomskiego jako szyb wentylacyjny, lecz po zlikwidowaniu pobliskiego szybu Zachodniego KWK Powstańców Śląskich zaczęto go wykorzystywać jako szyb wdechowy. Jego głębokość wynosi 751,5 m. Na powierzchni góruje nad nim żelbetowa wieża basztowa.

Od pewnego czasu trwa jego zasypywanie kruszywem przewożonym na miejsce za pomocą samochodów ciężarowych. Jeden z użytkowników naszego forum - Jasiu - nagrał film, na którym udokumentował prace przy likwidacji szybu. Można na nim zobaczyć jak wywrotki przedzierają się przez las, a następnie opróżniają swój ładunek wprost do wnętrza żelbetowej baszty.

Jak informuje Jasiu, do tej pory zasypano dno na około 150 m. Kiedy uda się w całości wypełnić szyb w dalszej kolejności zostanie rozebrana wieża, a w jej miejscu zostanie wykonany betonowy korek. Po wszystkim teren szybu zostanie przekazany Lasom Państwowym.

fot. Jasiu250 / kadr z filmu

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone